به گزارش برترین خبر ، دکتر قاسم اویس روز دوشنبه در جلسه ستاد مقابله با کرونا شهرستان ، علت اصلی قرمز شدن وضعیت کرونایی آمل را عدم رعایت مردم و برگزاری تجمعات دانست و افزود : وضعیت حاد آمل ناشی از رفتارهای پر خطری است که طی چند هفته گذشته رخ داده است .

وی ادامه داد : متاسفانه در این شهرستان هنوز هم استفاده از ماسک به یک فرهنگ تبدیل نشده است و بسیاری از افراد تنها ماسک را به همراه دارند و بدرستی از ماسک استفاده نمی کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت : به عنوان مثال در بازدیدی که امروز انجام شد در ایستگاه های تاکسی این شهرستان رانندگان از ماسک استفاده نمی کنند و این خود سبب می شود محیط تاکسی به یک محیط آلوده تبدیل شود.

وی خواستار شناسایی مکان های پرخطر در آمل شد و تاکید کرد : تنها راه فائق آمدن بر شیوع کرونا شناسایی نقاط منتشر کننده آلودگی و جلوگیری از تجمعات در این نقاط است.

اویس ضمن نارضایتی از عدم استفاده از ماسک در فروشگاه های تامین کننده مایحتاج ضروری مردم در آمل ، گفت : مراکز فروش مواد غذایی و  جایگاه های سوخت باید بشدت مورد نظارت و ارزیابی قرار گیرند و در صورت مشاهده تخلف در اسرع وقت پلمب شوند.

وی با بیان اینکه شاخص استفاده از ماسک در نانوایی ها بشدت پایین است ، افزود : از این واحدها باید به صورت روزانه بازدید شود زیرا محیط بسیار خطرناکی برای انتقال ویروس و شیوع آن در سطح شهر می باشند.

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین مراودات خانودگی را از دیگر دلایل قرمز شدن وضعیت کرونایی شهرستان آمل دانست و گفت : به طور کلی در استان مازندران رفت و آمد های خانوادگی  زیاد است و این رفت و آمد ها در شهری همچون آمل به مراتب بیشتر از سایر نقاط استان دیده می شود که خود یکی از مهم ترین علت های تداوم وضعیت قرمز شهرستان است.

وی ادامه داد : متاسفانه هنوز هم با وجود شرایط بد کرونایی در آمل ، شهروندان همچنان آخر هفته به صورت جمعی و خانوادگی به ییلاقات می روند و همچنان هم ما در این شهرستان شاهد برگزاری مراسم عزا و عروسی هستیم.

وضعیت آمل ربطی به شهرهای همجوار ندارد  

معاون دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین در خصوص برخی از شائبه ها در خصوص اینکه شرایط قرمز آمل ناشی از بستری بیماران شهرها و روستاهای همجوار  در بیمارستان های این شهرستان است ، گفت : شاخص تعیین رنگ هر شهرستانی بر اساس بیماران با هویت بومی آن شهرستان می باشد و ارتباطی با بیماران بستری شده شهرهای اطراف ندارد.

وی افزود : افراد غیر بومی از شهرستان های همجوار در تعیین شاخص تاثیری ندارند و جز آمارهای شهر خودشان حساب می شوند و این بدان معنا نیست که بار بیماری یک شهر را شهر دیگر به دوش خواهد کشید.

شهرستان آمل یکی از سه شهر قرمز کرونایی در استان مازندران است . در حال حاضر بیش از ۱۵۰ بیمار متبلا به کووید-۲۹  در بیمارستان های این شهرستان بستری هستند. مجموع بیماران کووید-۱۹ بستری در ۲۲ شهرستان مازندران اندکی بیشتر از ۸۰۰ ن نفر اعلام شده است.

تداوم شرایط قرمز کرونایی در سه شهر مازندران 

معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه اگر روند کاهشی در تعداد بیماران بستری، سرپایی و فوتی ناشی از کرونا کاهش یابد ، سه شهرستان ساری،آمل و بهشهر از وضعیت قرمز خارج خواهند شد ، گفت : با توجه به شاخص های اعلام شده در حال حاضر تغییری در شرایط این سه شهرستان مشاهده نشده است و این شهرها همچنان در شرایط قرمز قرار دارند.

وی  افزود : شرایط این شهرستان ها همچنان متاثر از رفتارهای قبل از اعمال محدودیت های جدید است چون تاثیر محدودیت های جدید طی هفته های آتی مشخص خواهد شد  و در آن زمان  با بررسی تعداد بیماران جدید می توان میزان موثر بودن این طرح را ارزیابی کرد.

اویس با بیان اینکه محدودیت های مصوب شده در راستای پیشگیری و کاهش مراجعات به بیمارستان است ، گفت : اگر مردم همراهی نکنند وضعیت قرمز ادامه دار خواهد شد و از آنجایی که فاصله شهرستان های مازندران بسیار اندک است و به هم چسبیده هستنند ، تداوم وضعیت قرمز در چند شهرستان سبب قرمز شدن تمام شهرستان های استان خواهد شد.

وی افزود : تنها راه خروج این شهرستان ها از وضعیت قرمز رعایت پروتکل های بهداشتی توسط مردم از جمله استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی و عدم برگزاری تجمعات خانوادگی است./.irna.