به گزارش برترین خبر ، دکتر رسول ظفرمند، مدیرکل بیمه سلامت استان در همایش مجازی با حضور مسئولین دفاتر پیشخوان دولت طرف قرارداد سطح استان که به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد اعلام کرد: سازمان بیمه سلامت به منظور استقرار دولت الکترونیک و ارائه خدمات خود به صورت الکترونیکی حذف تدریجی کاربرد دفترچه بیمه سلامت را از اول اردیبهشت ماه آغاز می نماید.

وی افزود بر این اساس و به منظور اطمینان و آگاهی بیمه شدگان سلامت از وضعیت بیمه خود در در این گام جلد دفترچه حاوی اطلاعات هویتی بیمه شده در اختیار ایشان قرار گرفته و طبق تمهیداتی که اندیشده شد، برای آن دسته از بیمه شدگانی هم که دفترچه ندارند و یا به هر دلیلی امکان نسخه‌نویسی الکترونیک وجود نداشته باشد، پزشک می‌تواند با استفاده از سربرگ خود و با درج کد ملی، نام و نام خانوادگی بیمار و تاریخ ویزیت در چارچوب دستورالعملهای موجود اقدام نموده و داروخانه ها و مراکز پاراکلینیک نیز موظف به پذیرش و ارائه خدمات به این دسته از بیمه شدگان می باشند.

دکتر ظفرمند در ادامه اعلام کرد: هم اکنون دسترسی به سامانه نسخه الکترونیک سازمان برای تمامی پزشکان طرف قرارداد بخش خصوصی فراهم شده و این پزشکان می‌توانند نسبت به تجویز الکترونیک اقدام نمایند . وی همچنین افزود: به منظور ایجاد انگیزه جهت تجویز الکترونیک، مطالبات آن دسته از پزشکانی که اقدام به ثبت نسخه الکترونیک می‌نمایند ظرف مدت ۱۰ روز از پایان ماه و به صورت ۱۰۰ درصد پرداخت می گردد.

وی با بیان اینکه دسترسی داروخانه ها مراکز پاراکلینیک و به سامانه نسخه الکترونیک بیمه سلامت فراهم شده است گفت: این مراکز امکان واکشی نسخه الکترونیک تولید شده را خواهند داشت و تا زمان ثبت کلیه نسخه به صورت آنلاین توسط پزشکان، مراکز ارائه دهنده خدمت می توانند نسخه کاغذی را در سامانه ثبت نمایند. وی افزود:  آن دسته از مطالبات موسساتی هم که به صورت برخط ثبت شده باشند دارای اولویت پرداخت خواهند بود.

وی همچنین با اشاره به ارائه خدمات بیمه سلامت به صورت الکترونیکی افزود: چاپ دفاتر بیمه سلامت در صندوق بیمه سلامت همگانی از ابتدای اردیبهشت، صندوق روستائیان از ابتدای خرداد و سایر صندوق‏ها از ابتدای تیرماه متوقف می‏گردد. همچنین با عنایت به استمرار شیوع ویروس کرونا و لزوم کاستن از مراجعات بیمه شدگان به دفاتر پیشخوان،پوشش بیمه ای بیمه شدگان صندوق های: کارکنان دولت، روستاییان، سلامت همگانی و ایرانیان (صرفاً بیمه شدگان بیمار خاص) که تاریخ پایان اعتبار سیستمی آنها از ۰۱‏/۰۱‏/۱۴۰۰ به بعد می باشد، به صورت خودکار تا تاریخ ۳۱‏/۰۶‏/۱۴۰۰ در سامانه معتبر می شوند.

لازم به ذکر است حدود نیمی از جمعیت استان تحت پوشش بیمه سلامت مازندران قرار دارند و بیمه سلامت استان سالانه بیش از ۷ هزار میلیارد ریال برای هزینه درمان بیمه شدگان به بیش از ۲۳۰۰ مؤسسه درمانی طرف قرارداد استان پرداخت می کند.