به گزارش برترین خبر ، ابراهیم حجازیان، رئیس بیمارستان آیت الله روحانی (ره) بابل در این باره و در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: برای اولین بار در استان مازندران در دانشگاه علوم پزشکی بابل، با همکاری تیم جراحی مغز و اعصاب و تیم بیهوشی بیمارستان روحانی، عمل جراحی برداشتن تومور مغزی در حالت هوشیار و بیدار با موفقیت به انجام رسید.

وی درباره مزیت های استفاده از این شیوه جراحی گفت: این روش می تواند باعث کاهش آسیب های مغزی و کمک به خارج سازی حداکثری تومور گردد.

حامد احمدیان، دیگر پزشک تیم و متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات در این زمینه خاطرنشان کرد: بیمار ۴۵ ساله، آقایی با تشخیص تومور مغزی در نیمکره چپ بود که با توجه به محل تومور و نزدیکی آن به بافت های عملکردی مهم مغز، لازم بود حین برداشتن تومور از نظر تکلم بصورت مداوم تحت پایش و بررسی قرار گیرد.

احمدیان افزود: خوشبختانه حین جراحی و برداشتن تومور، اختلالی در تکلم بیمار ایجاد نشد و پس از جراحی نیز بیمار مشکل خاصی نداشت.

حسام قدیریان متخصص جراحی مغز و اعصاب و ستون فقرات درباره چگونگی انتخاب بیماران واجد شرایط تصریح کرد: در این روش جراحی، نخست بر اساس بررسی‌ های انجام شده، بیمار کاندید این نوع جراحی شده و قبل از جراحی، به بیمار در مورد اینکه حین عمل هوشیار است و باید بصورت مداوم با تیم بیهوشی همکاری و صحبت نماید، توضیح داده می شود.

قدیریان با اشاره به اینکه این کار باعث کاهش استرس بیمار و بهبود نتیجه خواهد شد تاکید کرد: لازم به ذکر است که این روش برای تمامی تومورهای مغزی کاربردی نیست.

میلاد میناگر، فلوشیب فوق تخصصی بیهوشی مغز و اعصاب، با بیان اینکه برای بیمار از کامل‌ترین روش بیهوشیِ تعریف شده استفاده شد، اظهار کرد: ابتدا پس از اینکه بیمار تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت، بلوک (بی حسی) اعصاب چهارده گانه جمجمه‌ سر انجام شد تا در زمان بیداریِ بیمار در حین جراحی، فرد دچار درد و تغییرات علائم حیاتی و مغزی به دنبال آن نشود.

میناگر اضافه کرد: پس از رسیدن گروه جراحی به محل تومور، بیمار بیدار گردیده و تست های مورد نیاز بررسی تکلم از بیمار حین برداشت تومور گرفته شد که خوشبختانه در حین بیداری، بیمار در وضعیت آرام و بدون هر گونه اختلال خاصی در علائم حیاتی و وضعیت عمومی بود.

فلوشیپ فوق تخصصی بیهوشی مغز و اعصاب دانشگاه علوم‌ پزشکی بابل بیان کرد: پس از برداشت تومور مغزی، جهت ادامه جراحی، با تدابیر خاصی بیمار مجددا تحت بیهوشی عمومی قرار گرفت و در پایان جراحی با حال عمومی خوب و پایدار به بخش مراقبت های ویژه منتقل شد.