به گزارش برترین خبر،  در جریان بازی دو تیم آمد اسپورتیف و ساکاریا اسپور در لیگ دسته ۲ این کشور که با احتساب سوپرلیگ ترکیه، دسته سوم فوتبال باشگاهی این کشور به حساب می‌آید، اتفاقاتی بسیار عجیب در جریان بازی که پخش تلویزیونی هم داشت رخ داد و چهار بازیکن ساکاریا اسپور اعلام کردند از طرف منصور چالار، بازیکن حریف با تیغی که لابلای انگشتان او پنهان شده بوده مورد حمله قرار گرفته و جراحت برداشته‌اند.

حرکت بازیکن آمد اسپورتیف با هر متر و معیاری بسیار عجیب و غیر قابل تصور به نظر می‌رسد. دنیای فوتبال تا کنون شاهد زد و خوردها و درگیری‌های زیادی در مستطیل سبز بوده ولی تا جایی که حافظه این ورزش یاری می‌کند، تیغ کشی در زمین فوتبال در یک مسابقه رسمی و زخمی کردن فوتبالیست‌ها با تیغ آخته در مقابل چشم تماشاچی‌ها و دوربین‌های تلویزیونی سابقه نداشته و انجام  خونسردانه این حرکت از سوی یک فوتبالیست فراتر از باور است.

 ریخته شدن خون فوتبالیست‌ها نه در اثر ضربه‌های در جریان بازی و نه حتی با مشت و لگد بازیکنان حریف در جریان دعواهای داخل زمین، بلکه با تیغی که پنهانی به زمین بازی قاچاق شده، اتفاق عجیب و محیرالعقولی است که به نام منصور چالار در حافظه‌ها ثبت خواهد شد.

حالا رسانه‌های ترکیه گزارش می‌دهند که دادستانی شهر اکثراً کردنشین دیاربکر علیه منصور چالار بازیکن تیم آمد اسپورتیف که متعلق به شهر دیاربکر است به دلیل اتفاقات این بازی اعلام جرم کرده است.

بر اساس این گزارش، حاجی عمر دوغرو یکی از بازیکنان ساکاریا اسپور که با حضور در اداره پلیس شهر دیاربکر، اظهارات خود را رسماً ثبت کرده بود در این خصوص گفت:” به محض پایان نیمه اول بازی، درحالیکه به سمت رختکن در حال حرکت بودم، منصور چالار بازیکن حریف با شماره پیراهن ۷۲ به من نزدیک شد و شروع به فحاشی کرد. بعد با جسم تیزی که در دستش بود به صورتم کشید و باعث زخمی شدنم شد. همان زمان به سراغ داور بازی، فرهاد کستالی‌اوغلو رفته و به او خبر دادیم که این بازیکن جسمی تیز به همراه دارد. از داور خواستیم او را بگردد و جسم تیز پنهان شده را پیدا کند. ولی داور تقاضای ما را قبول نکرد”.

فرهاد یازگان، دیگر بازیکن ساکاریا اسپور بعد از ثبت شکایت خود در اداره پلیس گفت:” دقایق اول مسابقه بود. منصور چالار بازیکن حریف با شماره پیراهن ۷۲ درحالیکه از کنارم رد می‌شد جسمی که در دستش بود را به گردنم کشید و باعث زخمی شدنم شد. او جسم سختی که در دستش بود را به من نشان داد و گفت همه‌تان را خط خطی می‌کنم”.

دادستانی شهر دیاربکر علیه منصور چالار رسماً اعلام جرم کرده و او امروز برای ادای توضیحات در دادستانی این شهر حضور خواهد یافت.

اما مهمترین نکته در این ماجرا، پس‌زمینه‌ای سیاسی- قومی است که درگیری عجیب این بازی را در جامعه ترکیه از حساسیتی دو چندان برخوردار می‌کند. در ترکیه، کردهای این کشور که اکثریت جمعیت شهر دیاربکر، پرجمعیت‌ترین شهر مناطق کردنشین کشور، را تشکیل می‌دهند اسم اصیل این شهر را آمِد می‌دانند و به جای دیاربکر که اسم رسمی شهر است از آن استفاده می‌کنند.

حساسیت هویتی به خصوص این روزها که کردهای ناراضی و دولت ترکیه، یک درگیری طولانی‌مدت را پشت سر گذاشته‌اند به نظر می‌رسد حالا استادیوم‌های فوتبال را محمل مناسبی برای ابراز خود یافته است. همین چند روز پیش بود که در جریان یک بازی دیگر در ورزشگاه دیاربکر، شعارهای هویت‌خواهانه کردها علیه اصول حساسیت‌زای جمهوری ترکیه بحثهای هویتی را در این کشور داغ کرده بود.

اما ماجرای چاقوکشی منصور چالار به این حساسیت‌های استادیومی شکل و شمایلی دیگر داده و زنگ خطر را برای جامعه ترکیه به صدا در آورده است. در تصاویر تلویزیونی، بعد از حرکات منصور چالار، دست‌کم یکی از بازیکنان سبزپوش ساکاریا اسپور در حال نشان دادن علامت گرگهای خاکستری با دستهایش دیده شد. علامتی مختص گروه فوق افراطی ملی‌گرای ترک موسوم به گرگهای خاکستری که سابقه‌ای طولانی از درگیری با فعالین کرد این کشور دارد.

باشگاه آمد اسپورتیف هم در بیانیه خود درباره ماجراهای این بازی یکی از بازیکنان ساکاریا اسپور به اسم دلاور گوچلو را عامل تحریک بازیکنان خود و درگیری در بازی معرفی کرده است.

در بیانیه این باشگاه آمده:” در جریان بازی دلاور گوچلو بازیکن ساکاریا اسپور که به نظر می‌رسید با برنامه از پیش طراحی شده قصد تحریک بازیکنان و هواداران ما را داشت از همان زمان پخش سرود ملی کشور، با انجام حرکاتی به تنش در بازی دامن زد و به حرکات تحریک‌آمیزش ادامه داد. با توجه به اینکه در تصاویر فیلمبرداری شده توسط تلویزیون محلی کاملا مشخص است که در دست منصور چالار هیچ جسم برنده‌ای وجود ندارد کانال‌های تلویزیونی دیگر با قرار دادن لوگوی تلویزیون‌هایشان بر روی تصویر او اینطور وانمود می‌کنند که گویی در دست او چیزی قرار گرفته. اما بینندگان در  صورتی که دقت کنند از همین تصاویر کاملا مشخص است که هیچ جسمی، چه برنده و چه غیربرنده در دست بازیکن ما وجود ندارد. همانطور که ادعای با قصد قبلی‌ای که درباره سوت زدن بازیکنان ما در زمان پخش سرود ملی عنوان شده بود، با ارائه تصاویر ضبط‌شده تکذیب شد”.