به گزارش برترین خبر؛ علی بابایی کارنامی نماینده مردم ساری و میاندرود در چهل و هشتمین سراسری کانون‌های وکلای دادگستری ایران امر وکالت را بر اساس قانون اساسی و استقلالی بودن آن حائز اهمیت بیان و اظهار کرد: وکالت و کانون وکلا امر یک بعدی نیستند و در همه ابعاد زندگی انسان‌ها می‌توانند اثر گذار باشند.

وی با تاکید بر اینکه جایگاه وکالت در کشور نیاز به بازنگری جدی دارد، گفت: در تعاریف جامعه بشری حقوق اهمیت زیادی دارد و همین موضوع نشان دهنده اهمیت وکالت است؛ وکلا در همه حوزه در کنار مردم هستند با توجه به اینکه مردم اشرافی به الفبای قانونی ندارند.

بابایی کارنامی با اشاره به اینکه ضعف‌هایی در مراوادت اجتماعی بین کانون‌های اساسی و جایگاه حمکرانی وجود دارد، افزود: اکنون بیش از ۱۶ هزار قوانین در کشور تولید شده اما به کارآیی آن توجه نشده است بنابراین کمیسیون قضائی اعتقاد دارد که قوانین مربوط به وکیل باید عالم به بسیار مبانی حقوق و حقوق شهروندی باشد.

نماینده مردم ساری و میاندورد در مجلس با بیان اینکا امضا طلائی در کشور ما وجود دارد و حذف تبصره ماده ۴۸ در برخی از دغدغه‌های وکلا هست، عنوان کرد: هر جا که به دنبال عدالت برسیم باید تعریف خاصی شود و محدود به یک مسیر نیست و جامعه بشری امروز معتقد به عدالت امروز است که در این حوزه نیاز به گفتمان سازی داریم.

وی رویکرد کلی مجلس را مثبت مطرح و بیان کرد: با توجه به بودن گوش ناشنوا در کشور اما به دلیل احساسی رفتار کردن برخی افراد فعالیت را در کشور سخت کرده است.
بایایی کارنامی با اعلام اینکه امروز اگر آمارهای مختلف آسیب‌های اجتماعی را تحلیل کنیم به عدم فرهنگ سازی مناسب در رفتارها می‌رسیم، گفت: اشتغال ساختاری بوده و نیاز به ریشه و هویت دارد و برای اشتغال سیاست‌های پولی و مالی نیاز به اصلاح دارد؛ مجلس آمادگی بر اصلاح قوانین مربوط به حوزه وکلا را دارد.

وی خاطرنشان کرد: انتظار داریم تعاملات بین بخشی وکلا تقویت شود و در امر حذف تبصره ماده ۴۸ نیز با رئیس مجلس مورد پیگیری قرار می‌گیرد تا با تعاملات بین بخشی سه قوای مقننه، قضائیه و مجریه زمینه توسعه فعالیت کانون وکلا را فراهم شود.

 

خبرنگار: سارا اسماعیلی