به گزارش برترین خبر ، علی محمد شاعری در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار فارس درباره تصویب سه منطقه در مازندران برای منطقه آزاد، اظهار کرد: براساس آخرین تصمیم در شورای برنامه‌ریزی استان به ریاست استاندار مازندران و هماهنگی نماینده‌ها مقرر شد که سه منطقه در استان به عنوان منطقه آزاد معرفی شود.

وی با اعلام اینکه در این جلسه مقرر شده بود که موارد اختلافی درباره منطقه آزاد حل شود و به تصمیم واحدی در این ارتباط برسیم، تصریح کرد: سه منطقه برای انتخاب منطقه آزاد پیشنهاد شود و دولت تصمیم خودش را بگیرد.

عضو مجمع نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه امیرآباد و نوشهر و فریدونکنار ظرفیت‌های خاص خودش را دارند، یادآور شد: مطالعات لازم در این ارتباط انجام شده و به دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد اعلام شده و امروز کارگروه دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد با حضور استاندار تشکیل جلسه داده و این سه نقطه تصویب شده است.

وی با اعلام اینکه مصوبات دبیرخانه شورای عالی مناطق آزاد به هیأت دولت ارجاع داده می‌شود، افزود: اگر دولت این سه نقطه را تایید کند بعد از تایید دولت تبدیل به لایحه شده و پس از آن باید در صحن علنی مجلس درباره آن تصمیم گیری شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، رقابت بر سر دریافت سهیمه مناطق آزاد در استان مازندران به دلیل حساسیتی که نمایندگان مجلس ایجاد کرده‌اند بسیار زیاد است.

سابقه درخواست برای معرفی یک نقطه از مازندرن به عنوان منطقه آزاد تجاری در دوره مدیریتی طاهایی بر می‌گردد و با وجود تغییر چهار استاندار هنوز یک نقطه قطعی به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی نشده است.

در ایام انتخابات سال ۹۶ دولت تحت تاثیر نمایندگان غرب استان نتوانست تصمیم قطعی درباره معرفی منطقه آزاد تجاری در مازندران اتخاذ کند و پس از پایان انتخابات سال ۹۶ ربیع فلاح در جلسه شورای برنامه‌ریزی استان مازندران بندر امیرآباد را به عنوان منطقه آزاد تجاری معرفی کرده و این موضوع را تصویب کرد اما این تصمیمات با مخالفت جدی نمایندگان غرب استان و بابلسر مواجه شده است.

نماینده مردم نور و محمود آباد هم درخواست منطقه ویژه اقتصادی را در دستور کار خویش قرار داده بود، اعمال  فشار برای تصویب منطقه آزاد در استان به حدی زیاد بوده است که احمدی لاشکی یکی از کارکردها و عملکردهای خویش را جلوگیری از تصویب منطقه آزاد اعلام کرده و گفت: جهانگیری مانع از تبدیل امیرآباد به عنوان منطقه آزاد تجاری شده است.

دو خان دیگر برای معرفی یک یا سه نقطه از مازندران به عنوان منطقه آزاد تجاری باقی مانده است، تصویب در هیأت دولت  و تبدیل شدن به لایحه و پس از آن طرح موضوع در مجلس و دریافت رای اعتماد از نمایندگان مجلس که بستگی به رایزنی نمایندگان مجلس دارد./فارس