به گزارش برترین خبر ، حجت الاسلام رزاقی با اشاره به اینکه باید برای محیط زیست فرهنگ سازی انجام شود،اظهار کرد: خوشبختانه با متخلفان در جنگل و ساحل و غیره با قاطعیت برخورد می شود.

*لزوم فرهنگ سازی در حوزه محیط زیست

امام جمعه ایزدشهر تصریح کرد: همانگونه که در دین بسیار زیاد به محیط زیست سفارش شده است حضرت علی (ع) هم توسعه پایدار را در امنیت و سلامتو بهداشت می دانست.

وی ادامه گفت: مردمان شهر ایزدشهربهداشت را بسیار رعایت می کنند که در همین راستا از شهردار و شورای شهر که همواره تلاش می کنند و دغدغه دارند تشکر می کنم.

*ایزدشهر پاک و آینده ای روشن

مهندس اسحاق تونی در این آیین با اشاره به اینکه محیط زیست دغدغه ما و اعضای شورای اسلامی شهراست، اظهار کرد: ضمن تشکر از مدیرکل از حفاظت محیط زیست در خصوص پروژه اسکله که علاوه بر حمایت  مورد تایید هم قرار گرفت و امیداریم تا دو ماه آینده کلنگ  این اسکله تفریحی به زمین زده شود.

وی تصریح کرد: با پرده برداری از بزرگترین پارک جنگلی خاورمیانه عملیات آن شروع شده که به گفته فرمانده نیروی انتظامی شهرستان نورسیستم نگهبانی از ۸۰ درصد قاچاق چوب جلوگیری کرده و اتفاق بسیار مهمی است و همچنین قسمت گردشگری این طرح هم آرام آرام در حال انجام است.

شهردار ایزدشهر با اشاره به اینکه این شهر از ضلع شمالی به بزرگترین دریای بسته دنیا و ازضلع جنوبی به قدیمی ترین جنگل های هیرکانی که از عصر یخبندان گذرکردند قرار دارد،خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در فصل تابستان و طرح دریا مشاهده پرچم زرد است علیرغم تمام تلاش هایی که شهرداری در نظافت ساحل با دستگاه های پیشرفته و جلوگیری از ورودفاضلاب های خانگی به داخل رودخانه انجام می هد.

مهندس تونی افزود: شهرداری ایزدشهر آمادگی خود را در شهر بدون لوله های فاضلاب  به نهر و رودخانه عمومی اعلام می کند .

وی اهم فعالیت ها و عملکرد شهرداری ایزدشهر در حوزه زیست محیطی را چنین عنوان کرد: مسدود نمودن لوله های فاضلاب منازل که به داخل کانال خیابان اصلی هدایت می شد،لایروبی انهار رودخانه های شهری شهر از زباله و نخاله جهت جلوگیری از ایجاد و شیوع بیماری های مختلف، پاکسازی و دیواره سازی حاشیه رودخانه ، درخت کاری باهدف افزایش سرانه فضای سبز شهری ، پاک سازی جنگل ایزدشهر، حفر کانال دورتادور جنگل ایزدشهر جهت جلوگیری از قاچاق چوب ، پاکسازی مستمر نوارساحلی شهر توسط دستگاه ساحلروب مکانیزه

*ضرورت دغدغه عمومی به محیط زیست

علی ابراهیمی کارنامی در این آیین ضمن تشکر ازشهردار و اعضای شورای شهر که محیط زیست را از اولویت های خود قرار دادند، اظهار کرد: موضوع محیط زیست باید به دغدغه عمومی در سطوح اجتماعی تبدیل شود.

وی تصریح کرد: در استان مازندران به علت نبود اعتقاد به موضوع بهداشت عمومی و محیط زیست به این مردم و زیستگاه ستم شده است.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شهرداری ها مسائل و مشکلات متعددی دارند اما کدام اولویت بالاتر از اجرای صحیح اصل ۵۰ مترقی قانون جمهوری اسلامی ایران است.

ابراهیمی کارنامی ادامه داد: اتفاق بزرگی با همکاری همه مردم بخصوص رسانه ها و تشکل های مردم نهاد در حوزه محیط زیست رخ داده و آن هشدار سازی اجتماعی در حوزه محیط زیست ومطالبه گری مردم است.

وی بیان کرد: کسی که تخریب محیط زیست را هشدار می دهد یعنی نسبت به محیط زیست حساس شده که در این راه تا جلب مشارکت مردم نباشد موفقیت حاصل نمی شود.

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران خطاب به نمایندگان در مجلس شورای اسلامی افزود: بعضی از قوانین عجیب و غریب وضع شده و انتظارمی رود تا نسبت به اصلاح آن گام های مثبتی برداشته شود.

ابراهیمی کارنامی یادآورشد: ما باید خود را همگام کنیم و به نیاز توسعه ای پاسخ دهیم و مطمئن باشید در جایی که تخریب غیر قابل جبران محیط زیست ملازمه پیدا نکند حتما کمک می کنیم.

وی در ادامه بیان کرد: باید به جایی برسیم که محیط زیست به یک دغدغه مذهبی تبدیل می شود .

مدیر کل حفاظت محیط زیست مازندران یکی از اشکالات را ورود انواع آلاینده به دریای خزر دانست و گفت:هر کاری در حوزه آبخیز انجام شود نتیجه اش را یا در پایین دست (تالاب ها) و یا در دریا قابل مشاهده است و در واقع دریا ،آیینه ی تمام نمای ما در یک حوزه آبخیز است.

ابراهیمی کارنامی با اشاره به اینکه می توان پسماند را مدیریت کرد،خاطرنشان کرد:هیچ یک از  ۲۷ سایت رسمی پسماند درمازندران بهداشتی نیستند و من به عنوان یک دستگاه مطالبه گر هم حرف می زنم و هم تا روزی که هستم مطالبه گری می کنم.

وی بیان کرد: باید با هم افزایی و کمک مجموع قوا از این وضعیت خارج شویم تا بتوانیم محیط زیست این امانت الهی را به آیندگان بسپاریم.

*منافع آیندگان باید در توسعه پایدار تامین شود

فرزانه نماینده مردم نورو محمودآباد در مجلس شورای اسلامی  با اشاره به اینکه جز نمایندگان فراکسیون محیط زیست است،اظهار کرد: در توسعه پایدار باید منافع آیندگان تامین شود.

وی افزود: اگر طبیعت مازندران را رایگان در اختیار گردشگران قرار دهیم متاسفانه چیزی جز کویر یزد قسمت این استان نخواهد شد.

نماینده مردم نورو محمودآباد در مجلس شورای اسلامی گفت:باید محیط زیست جدی گرفته شود تا نسل های آینده بتوانند از این مواهب طبیعی بیشترین استفاده کای را ببرند و تمام تلاش خود را در این مسیر خواهم کرد.

*آسیب سنگین شهرستان نور در حوزه فاضلاب شهری و حتی مناطق روستایی

علی شادمان اظهار کرد: هر پروژه ای که در شهرستان فاضلاب دارد باید خومدیریت کند، که این موضوع به کلیه مجتمع ها ابلاغ شد و کسی که عمل نکند دستگاه قضا ورود پیدا می کند.

وی با اشاره به اینکه برای اولین بار ردیف بودجه ای فاضلاب در شهرستان نور مصوب شد، تصریح کرد: چون تا ردیف گرفته نشود امکان اعتبار ممکن نیست و شرایط اقتصادی و بین المللی که در تاریخ تکرار ناپذیر بوده و فضای جامعه را تحت تاثیر قرار داده تا به تامین اعتبار برسیم کمی زمان بر است.

فرماندار شهرستان نور خاطرنشان کرد: 9200 اقامت شب درتابستان سال گذشته بود که ظرفیت بالایی است و قطعا آن بایسته های زیست محیطی را در موقعیت هایی که مسافرین حضور پیدا می کنند باید رعایت شود.

شادمان با بیان اینکه در حوزه فاضلاب شهری و حتی مناطق روستایی دچار آسیب سنگینی هستیم، ادامه داد: با توجه به بالا بودن سطح آب ، فاصله ساحل و دشت و کوه و میزان فشار آب از بالادست ، آب های شناگاه ها و زیر زمینی را دچار مشکل کرده است.

وی بیان کرد: مسئولین شهرستان نور برای اولین بار در منطقه لاویج و گلندرود پس از ۴ ساعت زباله های منطقه را جمع آوری کردند و در 20 منطقه گلندرود و 10 نقطه لاویج سبد های فلزی جاگذاری شد.

فرماندار شهرستان نور افزود: محیط زیست باید در جهت توسعه حرکت داشته باشد و برای این حوزه هایی که نیاز به جهش داریم باید زیرساخت ها آماده شود.