به گزارش برترین خبر ، سعید نمکی روز دوشنبه در شصت و هفتمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت افزود: اکثر کشور­ها علاوه بر حصول اطمینان از ارائه خدمات ضروری سلامت در چهارچوب مراقبت‌های اولیه بهداشتی، تمام تلاش خود را برای کنترل بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ بر اساس زیرساخت‌ها و ظرفیت‌های نظام سلامت خود انجام می‌دهند. با این حال، اطلاعات اولیه نشان می‌دهد همه گیری کووید ۱۹ به پوشش ایمنی سازی، تشخیص سل و ایدز و مراقبت‌های بیماری‌های غیر­واگیر، بهداشت دهان و دندان، سلامت مادر و کودک را به شدت تحت تاثیر قرار داده است.

وی ادامه داد: دلیل این امر بیشتر به دلیل اختلالات در ارائه و اجرای واکسیناسیون، ترس مردم و حتی ساعت نا­مناسب ارائه خدمات در مراکز ارائه مراقبت­های اولیه بهداشتی است. در صورت ادامه این روند، دستاورد­ها و شاخص‌های سلامت در زمینه پوشش واکسیناسیون، مراقبت‌های خانواده، بیماری‌های واگیر و غیر­واگیر و سایر موارد که به سختی به دست آمده، مسیری معکوس را طی خواهد کرد. فراخوان مدیر منطقه را یادآور می‌شوم و از کشورهای عضو درخواست دارم ظرفیت نظام سلامت خود را با اولویت مراقبت‌های اولیه بهداشتی، رویکرد یک پارچه، ارتقای مشارکت بخش خصوصی و عمومی، توانمند­سازی جامعه و موضوع سلامت در تمام سیاست­گذاری‌ها را تقویت کنند.

نمکی گفت: ما باید رویکرد «کل دولت، کل جامعه» را به عنوان مهم‌ترین راهبرد برای پاسخگویی به کووید ۱۹ و رویکرد همبستگی را در سطح محلی، ملی، منطقه­ای و جهانی ادامه دهیم.

غربالگری جمعیت ۸۰ میلیون نفری برای کرونا

رییس دوره پیشین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران از ظرفیت فعال خدمات اولیه بهداشتی در غربالگری کل جمعیت ۸۰ میلیون نفری در مدت زمان کوتاه، بر اساس پرونده الکترونیک سلامت، شناسایی جمعیت پرخطر، موارد مشکوک و انجام آزمایش‌ها در مراکز ارائه خدمات مراقبت‌های اولیه بهداشتی برای کاهش بار کار بیمارستان‌ها بهره مند شده است.

وی افزود: پیگیری موارد تشخیص داده شده از طریق مراقبت‌های اولیه بهداشتی و مشارکت جامعه یک مداخله اصلی بود که با موفقیت در حوزه تحت پوشش هر مرکز ارائه دهنده مراقبت‌های اولیه بهداشتی با موفقیت انجام گرفت. دور دوم غربالگری برای گروه‌های پرخطر مانند دیابت، چاقی، بیماران قلبی و عروقی، افراد مسن و زنان باردار بود. در دور سوم غربالگری طی ماه گذشته کلیه خدمات ضروری بهداشتی جامانده ارائه شد و بیش از ۳۰ میلیون نفر تحت پوشش قرار گرفتند.

نقش حیاتی آزمایشگاه‌های مرجع

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی جمهوری اسلامی ایران گفت: ما از گزارش سالیانه مدیر منطقه در خصوص پیشرفت‌های مربوط به چهارچوب راهبردی تقویت خدمات آزمایشگاهی مرجع سلامت ۲۰۱۶ الی ۲۰۲۰ که منطبق با مقررات بین المللی بهداشت است، قدردانی می‌کنیم. در طول بیماری همه گیر کووید ۱۹، همه کشورها به نقش حیاتی آزمایشگاه‌های مرجع در حوزه بهداشت عمومی پی بردند؛  به ویژه زمانی که افزایش ظرفیت شبکه آزمایشگاه‌ها برای پاسخگویی به نیازهای رو به رشد آزمایش ضروری شد.

تولید واکسن‌ها در ایران

وی اظهار کرد: با تجربه بیش از ۱۰۰ سال تولید واکسن در ایران، بیش از صدها شرکت دانش بنیان در چند سال اخیر در کشور ایجاد شده که تعدادی برای تولید واکسن از جمله تولید واکسن  پاپیلومای انسانی (HPV) در هفته گذشته رونمایی شده‌اند.

نمکی افزود: بر اساس دستورالعمل‌های سازمان جهانی بهداشت، پلتفرم های متعددی در کشور کارآزمایی‌های بالینی را برای تولید واکسن پشت سر گذاشته‌اند.  ما مفتخریم که تجربیات و تولیدات خود را با کشورهای عضو منطقه به اشتراک بگذاریم.

ارتباط پزشکی خانواده و کووید ۱۹

رییس شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت گفت: در ارتباط با برنامه پزشکی خانواده، مایلم به استحضار برسانم که این برنامه به عنوان یک راهبرد کلی برای ارائه خدمات در هنگام همه گیری مانند کووید ۱۹ دارای ظرفیت موثری است. بنابراین ما گسترش چنین راهبرد مفیدی را در ۸ استان کشور در اسرع وقت شروع کرده‌ایم.

حفظ خون سالم و کافی

وی در مورد ایمنی خون  بیان‌کرد: به دنبال شیوع کووید ۱۹ سازمان انتقال خون ایران اقدامات فوق العاده‌ای برای حفظ خون سالم و کافی، فرآورده‌های خونی و پلاسمای افراد بهبود یافته از کووید ۱۹ (کانوالسنت پلاسما) برای کمک به بیماران مبتلا به کووید ۱۹ انجام داده است.

مواجهه موثر با همه‌گیری کرونا

نمکی گفت: در پایان آخرین جلسه ما در  اول مرداد ۱۳۹۹، مدیر منطقه از گروه وزرای پاسخگویی به کووید ۱۹ برای بررسی وضعیت مدیریت کووید ۱۹ در ۹ حوزه از برنامه آمادگی راهبردی و پاسخگویی پرده بر داشت. من واقعا از چنین ابتکاری برای شناسایی شکاف‌ها و برنامه­‌ریزی برای پاسخگویی بهتر به بیماری همه‌گیر کووید ۱۹ و دوران پسا کرونا قدردانی می‌کنم. نتیجه کار این گروه با ارائه مجموعه‌­ای از دستورالعمل‌ها می‌تواند به کشورهای عضو کمک نماید که به طور موثری با این همه گیری در منطقه مواجه شوند.

وی افزود: ما باید تجربه‌ها، دانش و ظرفیت‌های فنی را به اشتراک بگذاریم. ما به همبستگی و ابتکارات واحد تحت رهبری و پشتیبانی فنی سازمان جهانی بهداشت نیاز داریم. دسترسی عادلانه و به موقع داروها، فرآورده‌های بهداشتی و به ویژه واکسن موثر بدون محدودیت، تبعیض و تحریم‌های غیر قانونی بسیار مهم است. اقدامات قهرآمیز، به ویژه در هنگامی که همه گیری بر تمام جنبه‌های زندگی تاثیر منفی داشته، نشانه‌ای از نسل کشی است که عمدا مردم عادی و آسیب پذیرترین افراد را مورد هدف قرار می‌دهد.

وزیر بهداشت اظهار کرد: بنابراین از تمام کشورهای عضو سازمان جهانی بهداشت، سایر سازمان‌های منطقه‌ای و جهانی درخواست دارم تا به طور موثر همکاری کرده و به چنین تحریم‌های غیر قانونی یک جانبه پایان داده و اتمام سریع بیماری همه گیر کووید ۱۹ را تضمین کنند. من برای شصت و هفتمین اجلاس مجازی کمیته منطقه‌ای آرزوی موفقیت داشته و امیدوارم پس از بهبود اوضاع، شخصا همه همکاران را ملاقات کنم.

شصت و هفتمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت امروز به صورت ویدیو کنفرانس آغاز به کار کرد. وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران به عنوان اولین سخنران و رییس دوره قبل این اجلاس در ابتدای مراسم افتتاحیه سخنرانی کرد.

شصت و ششمین اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت، سال گذشته در تهران و به ریاست سعید نمکی برگزار شده بود./.irna