به گزارش برترین خبر  به نقل از روابط عمومی استانداری، احمد حسین زادگان، استاندار مازندران در جلسه کارگروه اقدام استان با اشاره به اینکه بخشی از مرکبات استان بصورت ضایعات درمی آید، خاطرنشان کرد:  با ظرفیت بالای تولید مرکبات امکان صادرات در استان فراهم می باشد بطوریکه ۹۰ درصد پرتقال کشور از مازندران صادر می شود لذا توسعه  اقتصاد کشاورزی با تسهیل در فروش محصولات کشاورزی میسر  می گردد.

وی افزود: تعیین تکلیف اراضی شیب دار و بهره گیری درست از این ظرفیت در حوزه های مختلف کشاورزی از اولویت های اقتصاد کشاورزی در مازندران است.

استاندار مازندران با اشاره به اینکه تولیدات کنسانتره میوه با توجه به حجم بالای مرکبات و میوه در استان موجب تحول شگرف در این بخش می گردد، تصریح کرد: میزان زیر درختی های مرکبات و میوه در روماک گستر  بیش از۲۰ درصد است و ۴۰ هزار تن میوه درجه ۴ در این مجموعه وجود دارد. هر چند  مازندران از لحاظ صنایع تبدیلی فقیر است و حتی در بعضی از صنایع ضعیف هستیم که می بایست به سمت مدرن شدن برویم لذا در سال های آینده با توسعه دانش و تکنولوژی می توانیم  شاهد افزایش تولیدات کشاورزی و صنعتی  باشیم.

حسین زادگان اظهار کرد: از ظرفیت بانک های عامل می بایست جهت اجرای پروژه های مدرن در حوزه کشاورزی و  رونق تولید و اشتغال در استان مازندران بهره گرفت و دولت تسهیلاتی برای شرکت های حمل ونقل در نظر گرفته است که سبب رونق تولید و اشتغال می گردد.

وی یادآور شد: ۷ الی ۱۰ هزار میلیارد تومان توسط بانک ملی برای فعال سازی حوزه تولید و واحدهای تولیدی تعلق گرفته است که به همین منظور  فاز اول روماک گستر طی یکی دو ماه آینده راه اندازی می گردد که نقش بی بدیلی در توسعه صنایع تبدیلی ایفا خواهد نمود.

استاندار مازندران، افزود: صادرات به کشورهای آسیای میانه از اولویت های مهم در صنایع تبدیلی می باشد لذا پروژه هایی همچون مرغ لاین، پایانه صادراتی روماک گستر و پایانه صادراتی و مجموعه پرورش ماهیان خاویاری قره برون سه پروژه مهم استان می باشد که موجب تحرک و توسعه اقتصادی استان می گردد.

حسین زادگان با عنوان اینکه در حوزه کشاورزی و منابع طبیعی نیاز به جهش قابل توجه در تصمیم گیری ها و اقدام داریم، خاطرنشان کرد: با پیگیری های صورت گرفته ۶۰۰۰ هکتار از اراضی بانک زمین جهت بهسازی و زه کشی به افراد کم زمین و بی زمین واگذار می گردد که مقرر می باشد ۴ هزار هکتار از این میزان به احداث شهرک گلخانه  ای در شرق مازندران و ۱۰۰۰ هکتار به شهرک صنعتی اختصاص یابد.

وی گفت: میزان عرصه های قابل اجاره می بایست با اولویت اهالی مناطق گوناگون واگذار گردد لذا فراخوان عرصه‌های قابل اجاره با ارائه تسهیلات مناسب در دستور کار قرار گیرد که اجرای زارعت چوب و شهرک های گلخانه‌ای بخصوص در شرق مازندران می بایست از اولویت های جدی این بخش باشد همچنین  در مناطق بالادست استان  اقدامات  خوبی در حوزه تولیدات مرکبات   صورت گرفته است، هرچند می بایست زراعت در این حوزه را ترویج نماییم.