به گزارش برترین خبر به نقل ازایسنا مازندران،نشست خبری مشترک محمد اسلامی استاندار مازندران و بوچاروف استاندار ولگاگراد بعدازظهر سه شنبه با هدف تشریح دستاوردهای سفر هیئت ۴۰ نفره اقتصادی و تجاری ولگاگراد به مازندران در سالن شماره یک استانداری مازندران برگزار شد.

در این نشست  اندری ایوانوویچ بوچاروف اظهارکرد: تبادل کالا و مبادلات بین دو منطقه ولگاگراد و مازندران رو به رشد و پروژه های مشترک در حال انجام است.

وی با بیان این که ملاقات و گفت و گوهای سران دو کشور به طور منظم در حال انجام است، تصریح کرد: این نشان از برقراری روابط سازنده بین مناطق دریای خزر و حاشیه رود ولگا است.

استاندار ولگاگراد با اشاره به اینکه زمینه سازی این دیدار بیش از یکسال طول کشید و سفارت دو کشور نقش به سزایی در انجام این سفر ایفا کرده اند، تاکید کرد:  برای تقویت ظرفیت های اقتصادی، فرهنگی، گردشگری و انسانی باید به طور جدی گام برداریم.

بوچاروف خاطرنشان کرد: زمینه های همکاری بی شماری بین دو طرف وجود دارد زیرا مازندران و ولگاگراد ظرفیت های بزرگ و قابل توسعه در حوزه های مختلف دارند و راه حل مشکلات موجود را پیدا خواهیم کرد.

وی همچنین با بیان اینکه ولگاگراد استان چندملیتی بوده و بیش از ۲.۵ میلیون نفر جمعیت دارد، گفت: ۱۴۰ ملیت و قومیت در این استان سکونت دارند و در سال ۲۰۱۷ حجم تولید ناخالص استانی ۸۱۹ میلیارد روبل بوده است.

بوچاروف با بیان این که اجرای پروژه های سرمایه گذاری بزرگ و متوسط به مبلغ ۵۰۰ میلیارد روبل در این استان انجام می شود، تصریح کرد: برنامه های خوبی برای افزایش مبادلات به مازندران داریم، زیرا زیرساخت های خوبی در این استان وجود دارد.

استاندار ولگاگراد روسیه در مورد برنامه های اجرایی در بندر امیر آباد نیز گفت:  امروز زیر ساخت  های در حال پیشرفت  را در بندر دیدیم؛این زیرساخت ها نقطه مهم برای توسعه تبادلات خواهد بود و باید از ظرفیت های بندر امیرآباد بهره برداری کنیم.

*مازندران به روسیه مرکبات و ماهی صادر می کند

محمد اسلامی استاندار مازندران در این نشست با اشاره به تفاهمنامه بین دو استان، آن را نقطه عطف و آغاز همکاری ها برشمرد و گفت: محورهای همکاری در این تفاهمنامه شناسایی و از نظر تراز اقتصادی، سرفصل های شناسایی شده؛ غلات، کیوی، مرکبات و محصولات شیلاتی از جمله سرفصل ها به شمار می رود تا به توسعه تبادلات اقتصادی بین دو استان منجر شود؛ با توسعه همکاری های دو منطقه هدف ۲۰۰ میلیون دلاری حجم مبادلات قابل تحقق است.

وی توسعه همکاری های بین استانی با روسیه را مثبت ارزیابی کرد و یادآور شد: کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور بر همکاری های تجاری تاکید دارد.

استاندار مازندران با بیان اینکه حجم مبادلات دو کشور می تواند رشد جهشی داشته باشد، افزود: ولگاگراد و مازندران برای بازارهای یکدیگر یا هدف هستند و یا به عنوان ترانزیت مورد توجه قرار می گیرند و سرعت بخشیدن به فرآیند تبادلات از جمله حمل و نقل مهم ترین مبادله و تفاهم صورت گرفته بین دو استان است.

اسلامی تصریح کرد: دسترسی سریع تر و ارزان تر برای رفت و آمد تجار، کشتیرانی و پروازهای منظم، استفاده از خط ریلی زیرساخت هایی است که حجم همکاری ها را افزایش می دهد.

وی توسعه همکاری ها را فرصت مغتنمی دانست و گفت:  کمیسیون مشترک اقتصادی،کمیسیون مجلس دوما و شورای اسلامی بر همکاری های اقتصادی تاکید دارد.

در حاشیه این نشست یکی از خبرنگاران اظهار کرد: واردات غله از روسیه به منافع آن ها منجر می شود اما عایدی آن برای مازندران چیست؟

استاندار مازندران در جواب این سوال تصریح کرد: خروجی قرار داد مثبت است،معاملات دو سویه بوده و در ازای واردات از روسیه صادرات مرکبات و ماهی در دستور کار قرار دارد.