به گزارش برترین خبر ، به نقل از خبرآنلاین، وضعیت بازار طی سال‌های اخیر به‌گونه‌ای بوده که هر از چند گاهی، فاصله قیمت خودروها در نمایندگی‌ها و بازار زیاد می‌شد؛ این اتفاق به باور کارشناسان بازار خودرو، ناشی از نفوذ دلالان در این بازار بوده است.

با وجود یک‌چنین شرایطی، منصور معظمی، رییس سازمان گسترش در نامه‌ای به خودروسازان، خواستار حذف بازار دلالی در بازار خودرو شده و به این ترتیب، وی تاکید کرده است که عرضه خودرو باید با قیمت‌های رسمی اتفاق بیفتد.

البته در سال‌های گذشته، افت تیراژ تولید خودرو و به‌هم خوردن تعادل میان عرضه و تقاضا، باعث ایجاد تفاوت بین قیمت کارخانه و بازار خودرو شده بود؛ به طوری که بسیاری از خریداران، خودرو را با امید کسب سود از خودروسازان داخلی خریداری کرده و با قیمت‌هایی بالاتر در بازار آزاد می‌فروختند.

این بار نیز عامل افزایش فاصله قیمت خودرو در کارخانه و بازار، به نظر می‌رسد کاهش عرضه برخی محصولات خودرویی است.

به این ترتیب، گزارش‌ها از بازار خودرو حاکی از آن است که پراید SE131 با موتور M13 در بازار ۲۱ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ SLX با موتور ۱۶ سوپاپ TU5 یورو ۴ حدود ۳۳ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 حدود ۳۸ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان، سمند سورن ELX توربو ۳۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان و پژوپارس LX با موتور ۱۶ سوپاپ ۴۰ میلیون تومان است.

این در حالی است که پراید SE131 با موتور M13 در کارخانه ۲۰ میلیون و ۶۹۶ هزار تومان، پژو ۴۰۵ SLX با موتور ۱۶ سوپاپ TU5 یورو ۴ حدود ۳۰ میلیون و ۸۳۷ هزار تومان، پژو ۲۰۶ صندوق‌دار V8 حدود ۳۷ میلیون و ۸۷۳ هزار تومان، سمند سورن ELX توربو ۳۷ میلیون و ۹۴۸ هزار تومان و پژوپارس LX با موتور ۱۶ سوپاپ ۳۹ میلیون و ۸۷ هزار تومان است.