به گزارش برترین خبر ، عبدالباری عطوان، سردبیر روزنامه اینترنتی رای الیوم، نوشت: (سید) حسن نصرالله عادت ندارد دشمنانش را که دشمنان مقاومت هستند، نصیحت کند بلکه آن‌ها را مورد انتقاد‌های شدید و بی‌رحمانه قرار می‌دهد، اما در سخنرانی عصر جمعه خود به مناسب وفات استاد «علامه حسن کورانی» این قاعده را شکست و به عربستان و امارات به عنوان دو طرف جنگ کنونی در یمن تاکید کرد کوتاه‌ترین و کم‌هزینه‌ترین راه برای دفاع از اقتصاد و تاسیسات نفتی این دو کشور در برابر حملات موشکی و پهپاد‌های حوثی‌ها (انصارالله) توقف جنگ در یمن است؛ زیرا این اقدام بر خفت و خواری در برابر آمریکا شرف دارد.‌

عطوان افزود: نمی‌دانیم مسئولان دو کشور به این نصیحت گوش می‌کنند یا نه، اما آنچه نصرالله گفت حقیقت است. دونالد ترامپ برای کمک به عربستان سعودی و گرفتن انتقام حمله به تاسیسات هسته‌ای بقیق و حریص که ایران به آن متهم شد و بر اساس نظر اکثر کارشناسان غربی به کاهش تولید نفت عربستان تا نصف منتهی گردید، وارد جنگ با ایران نخواهد شد.

تنها چیزی که برای ترامپ اهمیت دارد باج‌گیری از همه کشور‌های خلیج (فارس) و دستیابی به بیشترین میزان ممکن از میلیارد‌ها دلار درآمد نفتی به بهانه حمایت از آنهاست، اما هنگامی که این کشور‌ها یا تعدادی از آن‌ها در معرض خطر قرار می‌گیرند فریب‌کاری و وقت‌کشی، توئیت کردن و اظهارنظر‌های متناقض را آغاز می‌کند و یک بار می‌گوید به حمایت از کسی متعهد نشده و بار دیگر می‌گوید منتظر نتایج تحقیقات درباره شناخت اماکنی است که موشک‌ها و پهپاد‌ها از آنجا برخاسته‌اند.

حتی کشور فقیر و بدهکار بحرین که با بحران‌های اقتصادی رو به روست از باج‌خواهی در امان نماند و اصرار ترامپ برای فروش موشک‌های پاتریوت با ارزش بیش از ۱۲ میلیارد دلار به آن، قابل توجه بود. این خبر هنگام سفر شیخ سلمان بن حمد بن عیسی آل خلیفه، ولیعهد بحرین، به واشنگتن اعلام شد حال آن که موشک‌های دفاعی پاتریوت ناکارآمدی خود را در مقابله با موشک‌ها و پهپاد‌های یمنی ثابت کرده‌اند و بیشتر متحدان آمریکا از جمله ترکیه که موشک‌های اس ۴۰۰ روسیه را جایگزین کرده است از خرید آن شانه خالی کرده‌اند، اما بحرین -که میزبان پایگاه ناوگان پنجم آمریکاست- مانند بقیه کشور‌های خلیج (فارس) نمی‌تواند با آمریکا مخالفت کند.

در ادامه این مطلب با اشاره به پرونده‎‌های فساد نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی و شکستش در انتخابات پارلمانی آمده است: کشور‌های منطقه خلیج (فارس) واقعا روی دولت شکست خورده‌ای در آمریکا حساب باز کرده‌اند چنان که برخی از آن‌ها نیز به بنیامین نتانیاهو به عنوان حامی و متحد خود چشم امید بسته‌اند و اکنون او در حال سقوط است و در چند قدمی زندانی قرار دارد که بعد از صدور شبه قطعی حکم او به اتهام فساد، برایش آماده شده است. گمان نمی‌رود سرنوشت ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری آینده که یک سال دیگر است بهتر از این باشد.

ترامپ، دوستی جز پول ندارد و ارزش‌های اخلاقی هیچ جایی در قاموس او ندارند و تنها چیزی که برایش اهمیت دارد حجم سرمایه‌هایش در بانک است و جهان برای او چیزی بیش از معاملات املاک و مستغلات نیست. او بیش از یک هفته است که با دوست صمیمی خود نتانیاهو تماسی نگرفته است تا او را قبل از انتخابات حمایت کند یا بعد از شکست در آن دلداری دهد پس چطور به دوستان سعودی و اماراتی خود هنگام مشکلات و بحران‌ها اهمیت خواهد داد؟

گمان نمی‌کنیم ترامپ که از سرنگون شدن پهپاد خود در تنگه هرمز یا بازداشت نفتکش نزدیک‌ترین متحدش انگلیس که در همه جنگ‌ها در عراق و سوریه و افغانستان شریک واشنگتن بوده، انتقام نگرفته است اکنون هواپیماهایش را برای هدف قرار دادن تاسیسات نفتی ایران در بندر عباس و جزیره خارک به پرواز در آورد. حداکثر کاری که او ممکن است انجام دهد اعمال تحریم‌های اقتصادی بیشتر مانند آن چیزی است که امروز انجام داد و حلقه محاصره بانک مرکزی ایران را تنگ‌تر کرد. او از واکنش ایران ضد پایگاه هایش در قطر و عربستان و امارات و بحرین و کویت که در تیررس موشک‌ها و پهپاد‌های رادارگریز ایرانی هستند، می‌ترسد.

 

نیروی هوایی آمریکا که بر منطقه خلیج (فارس) سیطره داشت و همه دشمنان آمریکا از قدرت و تاثیرگذاری آن در یکسره کردن نبرد‌ها هراس داشتند امروز به سبب سامانه‌های موشکی دفاعی جدید ساخت روسیه مانند اس ۴۰۰ یا نمونه مشابه ایرانی آن منزوی شده‌اند. کافی است اشاره کنیم که پهپاد آمریکایی گلوبال هوک با موشک ایرانی و در ارتفاع ۲۰ کیلومتری سرنگون شد.

همچنان اصرار داریم پهپاد‌هایی که تاسیسات نفتی بقیق و خریص را نشانه گرفتند از یمن برخاسته‌اند مگر این که عکس این موضوع با ارائه ادله علمی و عملی موثق ثابت شود. از این رو روایت سخنگوی نظامی جنبش انصارالله را می‌پذیریم؛ زیرا ایمان داریم تلاش‌های مستمری برای کاستن از شأن و جایگاه این جنبش و توان نظامی آن و در ورای آن ملت یمن صورت می‌گیرد حال آن که این جنبش توانایی‌های خود را در میدان و جبهه‌های نبرد و با استقامت پنج ساله در برابر ائتلافی که جدیدترین و گران‌ترین هواپیما‌ها و تجهیزات نظامی را در کل جهان دارد ثابت کرده و در ماه‌های اخیر کفه ترازو در نبرد‌ها را به نفع خود سنگین کرده است.

امیدواریم مسئولان امارات و عربستان به این ضرب‌المثل نظامی عمل کنند که می‌گوید: ”بهترین راه برای پایان دادن به جنگ، اعلام پیروزی و عقب‌نشینی فوری از آن برای کاهش خسارت‌هاست“. زیرا نتیجه این جنگ کاملا مشخص است.

محور مقاومت که اکنون جنگی بی‌امان ضد تاسیسات نفتی عربستان و چه بسا به زودی امارات به راه انداخته است با توجه به تهدید‌های اخیر حوثی‌ها (انصارالله) این کار را در چارچوب راهبردی که با دقت بسیار زیاد محاسبه شده است، انجام خواهد داد که عبارت است از نخست: توقف صادرات نفت از مبدأ کشور‌های متحد آمریکا در خلیج (‏فارس)، دوم: افزایش قیمت نفت در بازار‌های جهانی، سوم: ایجاد بحران اقتصادی جهانی شبیه به آنچه در سال‌های ۲۰۰۷ و ۲۰۰۸ جهان را به لزره انداخت و چهارم: پرهزینه کردن اعمال محاصره و تحریم‌های آمریکایی.

افزایش قیمت نفت به معنای افت اقتصاد جهان و به ویژه آمریکاست که خود به معنای کاهش شانس ترامپ برای پیروزی در انتخابات آینده ریاست جمهوری خواهد بود. نشانه‌هایی از آغاز انقباض در اقتصاد آمریکا نیز دیده می‌شود که این امر اکثریت قریب به اتفاق ملت‌های جهان را خوشحال خواهد کرد.

در انتهای این مطلب آمده است: تاکنون دو رئیس‌جمهور نتوانسته‌اند به سبب مسائل اقتصادی برای دومین دوره بر کرسی ریاست جمهوری تکیه بزنند که جورج بوش پدر و جیمی کارتر هستند و هیچ بعید نیست که ترامپ سومین آن‌ها باشد. خوشبین باشید./yjc