به گزارش برترین خبر ، دکتر محمودامامی نمینی ضمن  خیرمقدم گویی به مدعوین با اشاره به اینکه دانشگاه علامه محدث نوری در سال 1375 تاسیس شده است، اظهار کرد: این دانشگاه دارای دانشگده فنی مهندسی ،علوم اقتصادی، انسانی ، منابع طبیعی و بیش از 80 کد رشته تحصیلی مقاطع مختلف در فعالیت علمی و آموزشی و تحقیقاتی را دارا است.

رئیس دانشگاه علامه محدث نوری با اشاره به اینکه ازبین 47 موسسه آموزش عالی وغیردولتی استان مازندارن دو موسسه در سال 1392 به دانشگاه ارتقا پیدا کرد که دانشگاه علامه یکی از آنها بوده است ، تصریح کرد: دانشگاه علامه از بین 74 موسسه آموزش عالی غیردولتی در مازندارن یکی از 5 موسسه آموزش عالی دارای سطح یک علمی است و همچنین این دانشگاه با رتبه 19 در بین رتبه بندی دانشگاه های غیر دولتی کشوراز بین 390 موسسه آموزش عالی در سال 94 به رتبه 14 درسطح کشور ارتقا پیدا کرد که باعث افتخار است.

وی در پایان گفت: امیدواریم بتوانیم از آخرین یافته های علمی و تحقیقاتی اساتید برجسته در اولین همایش ملی بومی سازی تحقیقات در توسعه علمی کشورکه به میزبانی دانشگاه علامه محدث نوری برگزار شده است استفاده  لازم را داشته باشیم.

 

*لزوم تحقیقات در جامعه در حال توسعه

علی شادمان با اشاره به اینکه جامعه درحال توسعه نیاز مبرم به تحقیقات دارد اظهار کرد: تحقیقات بومی، ظرفیت ها و فرصت هایی را تولید می کندکه اگر به آن پرداخته شود بسیار ارزشمند است.

فرماندار شهرستان نوربا بیان اینکه برای استفاده بیشترازکره خاکی باید ازهمه ظرفیت ها درحوزه های مختلف بر اساس پایه و تحقیقات باشد، تصریح کرد:هر کشوری که به توسعه صنعتی و فراصنعتی رسید،اصل تحقیقات را در برنامه جدی خود قرارداده است و دولت جمهوری اسلامی هم برنامه خود را در بودجه تحقیقات جدی به صورت جدی قرار داده است تا اقدامات اساسی در این زمینه به عمل آید.

وی در ادامه گفت : بومی گرایی یکی از مباحث قابل توجه برای افرادی که درحوزه های جدید علمی وعرصه های بین المللی نیز بوده است.

فرماندار شهرستان نوریادآورشد : توجه ویژه درحوزه تحقیقات و پژوهش با توجه به اینکه تنوع ظرفیت ها را در بومی اقلیمی داریم در حوزه های پژوهشی به نحوی مورد استفاده قرار گیرد که تنوع نتیجه بخشی و تنوع فرصت ها مورد استفاده قرارگرفته شود.

*بومی سازی روانشناسی هنوز صورت نگرفته است

شهرام اسلامی در این همایش با اشاره به اینکه در زمینه روانشناسی بومی سازی صورت نگرفته است، اظهار کرد: معمولا بر براساس روال معمول مردم ایران منتظرند ببینند که غرب چه می گوید و بعد آن را اجرا کنند و چون بومی سازی انجام نشده است و نتیجه تحقیقات غرب با ارزش های فرهنگی و دینی ایرانیان  مورد بررسی قرار نگرفته است نتیجه مطلوب حاصل نشده و روز به روز آمار طلاق ،اعتیاد و فساد رو به افزایش است.

این روانشناس در ادامه گفت: تحقیقات انجام شده غرب باید قسمتی که مورد استفاده در ایران است ، ایرانیزه شود وگرنه همایش علمی بسیاری برگزار می شود ولی همان راه قبلی ادامه پیدا می کند ،اگر راهکار ایرانیزه شود قطعا در زندگی هها تاثیرگذار خواهد بود.

 

وی در ادامه افزود: مسائل جنسی، اقتصادی و اعتیاد سه دلیل افزایش طلاق در ایران است.

اسلامی با اشاره به اینکه خوشبخت زندگی کردن بسیار ساده است و باید به فرزندان آموزش داده شود، خاطر نشان کرد: هدف داشتن یکی از بهترین کارها برای داشتن فردایی بهتر و لذت بردن از زندگی داشت و همچنین باید دقت شود که  زیر غلط های زندگی خط نکشیم و یاد بگیریم که چگونه با قرآن زندگی کنیم .

وی در پایان یادآورشد : بزرگترین طلاق در ایران ، طلاق عاطفی فرزندان از پدر و مادر است .

*حضور بیش از دوسوم شرکت کنندگان از سراسر کشور

محسن نژاد خیرالله با اشاره حدود یک سال پیش جرقه برگزاری همایشی که مانند دیگر همایش ها تکراری نباشد در ذهن دانشگاه روشن شد، اظهار کرد: بیش از دوماه ازرسیدن به یک ساختار جدید برای همایش بیش از دو ماه طول کشید و تصمیم بر این شد تا محققان ایده های خود را در رشته های فنی و انسانی برای این مزر وبوم، بومی سازی کنند.

دبیر اجرایی اولین همایش تحقیقات در توسعه علمی کشور در ادامه با بیان اینکه رایزنی ها با دانشگاه های بزرگ حدود 10 ماه پیش کار مداوم شروع شد ، تصریح کرد: این ایده مورد استقبال هم هیات علمی ها و هم دانشگاه های مختلف سراسر کشور مانند  دانشگاه علم و صنعت و تهران و شهید بهشتی و گیلان و غیره قرار گرفت .

وی افزود: این همایش در8 رشته و 7 پنل تخصصی  گروه حقوق، معماری ، حسابداری و مدیریت و اقتصاد، روانشناسی ، زبان ، عمران و  افتتاحیه تشکیل شد و حدود 460 مقاله که بخشی به صورت ارائه حضوری و بخشی در قالب پوستر پذیرش شدند

نژاد خیرالله گفت: سخنرانانی چون ایرج اعتصام استاد بازنشسته دانشگاه تهران ، دکتر مجید مفیدی استاد دانشگاه علم و صنعت و دکتر میرصادقی استاد تمام دانشگاه بهشتی ،دکنر نیاز پور و دیگر اساتید در پنل های مختلف به ایراد سخنرانی پرداختند.

دبیر همایش یادآورشد: یک سوم شرکت کنندگان از دانشگاه علامه محدث نوری و دو سوم دیگر دانشجویان از سراسر کشور در این همایش حضور داشتند و بیش از نصف مقاله های پذیرش شده مربوط به استان مازندارن نبود و از خارج استان دریافت شده بود ومی توان گفت که خیلی ها در کشور نسبت به بومی سازی تحقیقات احساس نیاز کردن که چنین استقبال چشم گیری صورت گرفته است.