به گزارش برترین خبر ، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در مصاحبه با جمعی از خبرنگاران با بیان اینکه پسماند یکی از معضلات بزرگ مازندران و استان‌های شمالی است که باعث آلایندگی محیطی‌زیست و رنجش مردم است، اظهار کرد: پسماند در شمال ایران با توجه به وضعیت اقلیمی که دارد بسیار آلوده کننده محیط‌زیست بوده است و امروز آرزوی مردم نوشهر برآورده شد که نیروگاه زباله‌سوز نوشهر، پسماندها و زباله‌های استان مازندران و منطقه را جمع‌آوری و با یک فرایند دانش بنیان تبدیل به برق و آب کشاورزی می‌کند.

نوبخت افزود: البته بخش‌هایی از این نیروگاه نیاز به تکمیل شدن دارد و ظرف روزهای آینده نیازمندی‌های دیگر این نیروگاه هم اجرایی خواهد شد.

وی تصریح کرد: موضوعاتی پیرامون چگونگی فروش برق و آب کشاورزی تولیدی از این نیروگاه وجود دارد که سازمان برنامه و بودجه به نیابت از دولت آنرا برطرف می‌کند.
معاون رئیس جمهوراز اتمام نیروگاه زباله‌سوز ساری تا پایان امسال خبر داد و گفت: و متعاقب آن انتظار می رود سومین نیروگاه با همین فناوری و کیفیت در رشت احداث شود.

نوبخت ادامه داد: در حال حاضر در نوشهر  به یک آزمایشی در این مسیر رسیدیم که موفقیت‌آمیز بود و نه تنها برای شمال ایران که ویژه پسماندها به خاطر رطوبت بالای هوا و گردشگرپذیر بودن نیازمند به پاک‌سازی مستمر محیط‌زیست بدون آسیب زدن به ان هستیم و بنابراین نیروگاهی مانند نوشهر می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز ما باشد.

فرآوری روزانه ۲۰۰ تن زباله در نیروگاه زباله سوز نوشهر

فرماندار نوشهر در حاشیه این افتتاح گفت:  نیروگاه زباله سوز با فرآوری روزانه ۲۰۰ تن زباله و اعتبار هزینه ای ۱۱۲ میلیارد تومان در مرحله ی بهره برداری قرار گرفته و عملیات اجرایی آن از سال ۹۰ آغاز شده است.

وی تصریح کرد: افتتاح این پروژه در راستای یکی از برنامه های مهم در غرب استان و از دغدغه ها و مطالبات اصلی مردم مازندران در حوزه پسماند است که خطرات زیست محیط فراوانی را به این استان سر سبز طی سال های اخیر وارد کرده است.

فرماندار نوشهر ادامه داد: این پروژه پس از سال ها تلاش و اخذ اعتبارات لازم بصورت آزمایشی مورد بهره برداری قرار گرفته است و به نوعی مهمترین پروژه استراتژیک سالهای اخیر در غرب مازندران می باشد .