به گزارش برترین خبر ، به جهت حمایت از قشر محروم عشایر و با پیگیری های صورت گرفته مسئولان شهرستان و استانی مراسم افتتاحیه پروژه خرید تانکر آب و انتقال آب برای تعداد ۲۶ نفر از عشایر شهرستان رامسر؛ با حضور محمد فضلی مسئول نمایندگی امور عشایر غرب مازندران و هیات همراه ، جواد اصلانی معاون فرماندار شهرستان، ارسلان نعمتی بخشدار بخش مرکزی ، احمد علیزاده بخشدار بخش دالخانی، مهندس نوائیان ریاست و همکاران جهاد کشاورزی شهرستان، رحیمیان ریاست منابع طبیعی و آبخیزداری ، فردین مهری مسئول نمایندگی امور عشایر شهرستان و جمعی از عشایر منطقه در محل مدیریت جهاد کشاورزی رامسر برگزار شد.

محمد فضلی مسئول نمایندگی امور عشایر استان مازندران گفت: جامعه عشایری شیوه زیستی متفاوت و جدای از شیوه زیست شهری و روستایی است.

محمد فضلی اذعان داشت: امور عشایر استان مازندران به همت مجمع نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی تشکیل شده در عشایر کشور در سال ۱۳۹۲ استارت کار زده شد و به تبع آن ، استان مازندران در سال ۱۳۹۴ نمایندگی عشایر را برگزید و با مدیریت خوب عشایر استان در سال ۱۳۹۶ به دریافت کد اعتباری نائل گردید و بصورت یک اداره مستقل اما نوپا با هدف خدمت رسانی به عشایر منطقه فعالیت خود را جدی تر آغاز کرد.

وی در خصوص شیوه زیست عشایری و تعریف واژه عشایر تصریح کرد: در سازمان عشایر کشور تعریفی از عشایر با سه فاکتور مهم عشایر کوچ رو ، دارای ایل وطایفه و اینکه ممر اصلی درآمدشان از محل دامداری باشد می توان بعنوان عشایر معرفی کرد عنوان شده است.

وی در ادامه افزود : اینکه بدون محدودیت و با توجه به معرفی عشایر می تواند بصورت درون کوچ و برون کوچ انجام شود و به شیوه کوچ کوتاه و کوچ بلند و حتی کوچی که ۳۰ کیلومتر حرکت داشته باشد بعنوان عشایر می توان معرفی کرد و طی فاکتورهای ویژه اعلام شده می شود بدان ،خدمات ارائه داد.

وی افزود: در استان مازندران هفده هزار بهره بردار مرتع وجود دارد که از این تعداد ۵۹۲۰خانوار عشایر محسوب می شوند و در حوزه استحفاظی شهرستان ۵۵۰ عشایر داریم.

وی اعلام کرد: در اجرای سیاست دولت به جهت حمایت از قشر محروم عشایر شهرستان رامسر با هدف ارتقا کیفیت و رسیدن به جایگاه مطلوب با پیگیری نمایندگی امور عشایر غرب مازندران و به همت سازمان عشایر استان پروژه خرید انتقال آب و خرید تانکر را به عشایران بومی منطقه داشتیم.

وی افزود:با حضور همکاران در نمایندگی عشایر غرب و مسئولین شهرستان رامسر طی مراسم افتتاحیه، حدود ۲۰ عدد تانکر را به ۲۰ نفر از عشایری که بعنوان نمایندگی مراتع هدف قرار دارند تحویل و اهدا شد .

فضلی با اشاره به اینکه بعد از جامعه شهری و روستایی؛ جامعه عشایر بعنوان جامعه سوم محسوب می شوند که با کمترین امکانات و حداقل توقع بیشترین تولید و بهره برداری را به جامعه می رسانند باید مورد حمایت و توجه جدی قرار گیرند.

وی با بیان اینکه تا امروز تشکیلاتی بنام عشایر در غرب نداشتیم و حدود شش ماهی از تشکیل و راه اندازی این بخش با هدف حمایت این قشر میگذرد که برنامه های خوبی را در این بخش اجرایی کردیم؛ اظهار داشت: وجود ایل راه صعب العبور مشکل عمده عشایر است، در مناطقی شاهد ایل راه هایی با وضعیت نامناسب به جهت تردد هستیم که در آینده برای این مشکل راهکارهایی ارائه خواهد شد.

وی ادامه داد: کارهایی همچون آبرسانی، لوله کشی آب ، استفاده و استارت پکیج خورشیدی در مراتع، بازسازی و خدمات در مسیر کوچ عشایر و… با کمترین انتظار از سوی عشایر جز برنامه های آینده این نمایندگی در ِغرب استان مازندران است

محمد فضلی ، نماینده امور عشایر غرب استان مازندران تاکید کرد: همه ارگان ها باید در حوزه و حمایت از بخش عشایر گام جدی و موثر بردارند و با توجه به محصولات ارگانیک و تولیدی عشایر باید به این مجموعه برای ثبات بهتر کمک کرد

وی در پایان عنوان کرد: از فرماندار شهرستان رامسر بعنوان رئیس، تقاضای تشکیل جلسه شورای عشایر را برای خدمات رسانی بهتر به قشر محروم و تولید کننده عشایر دارم که بتوان با برنامه جامع و همکاری بیشتر مسئولین شهرستان برنامه هایی را اجرایی کرد.

*ایفای نقش عشایر بعنوان جامعه مولد در عرصه های مختلف

مهندس فرزاد نوایی ریاست اداره جهاد کشاورزی شهرستان رامسر اذعان داشت: عشایر به عنوان جامعه مولد همواره در عرصه‌های مختلف اقتصادی، فرهنگی و سیاسی ایفای نقش کرده و در مقاطع و تحولات مختلف دین خود را به کشور ادا کرده‌اند.

وی افزود: در شهرستان رامسر تقریبا حدود ۸۰۰ عشایر شناسایی شد که ۵۵۰ خانوار عشایر ثبت شده داریم و از این تعداد حدود ۴۰۰

عشایر دارای پروانه چرا و ۱۵۰ عشایر بدون مجوز چرا فعالیت دارند که به زودی بقیه عشایر ضمن شناسایی ، ثبت خواهند شد.

وی ضمن تشکر از فعالیت، تولیدات و پخش محصولات ارگانیک عشایر منطقه؛ تصریح کرد: تلاش و زحمات عشایر در راستای اقتصاد مقاومتی و با هدف حفظ جایگاه و کار عاشقانه ای که برای این مملکت انجام می دهند شایسته توجه و تقدیر ویژه می باشند.

وی افزود: با وجود تمام کمبودها در این بخش، امیداوریم بتوانیم خدمات بهتر و شایسته تری برای کلیه عشایر منطقه داشته باشیم

نوایی اعلام کرد: کل جمعیت دامی سبک و سنگین صد هزار راس است و حدود دو هزار نفر در این بخش فعالیت دارند و ۵۵۰ واحد دامداری ساماندهی شده کوچک روستایی دارای مجوز تشکیلات عشایری خوشبختانه در مازندران شکل گرفت.

وی بیان داشت: خلا یک اداره مستقل ویژه عشایر در استان مازندران حس می شد که خوشبختانه با روی کار آمدن این اداره و راه اندازی نمایندگی امور عشایر غرب مازندران می توان با برنامه در بحث تامین اعتبارات حمایت هایی خوبی را شاهد بود که به آینده این بخش امیداور هستیم

وی گفت: با پیگیری و نگاه خوب آقای فضلی مسئول نمایندگی امور عشایر غرب مازندران و فرماندار شهرستان توانستیم اعتباری در خصوص خرید تجهیزات آب مصوب نمائیم که موفق به تحویل ۲۰ عدد تانکر ذخیره اب و بالغ بر ۵۰ انتقال آبشخور با اعتبارات مشخص به ۲۶ عشایر شهرستان رامسر طی مراسمی با حضور مسئولین شهرستان و استانی اهدا شد.

*ظرفیت بالای شهرستان رامسردر بخش دامداری

جواد اصلانی معاون فرماندار شهرستان رامسر در بخش کوتاهی از صحبت های خود ضمن تشکر از نمایندگی امور عشایر استان و غرب مازندران به جهت حمایت از عشایر عنوان داشت: فعالیت های جهاد کشاورزی شهرستان رامسر در طول سال در زمینه های مختلف و حمایت از زیر مجموعه های خود در بخش های مختلف حائز اهمیت می باشد که با وجود کمبود اعتبارات کارهای خوبی را انجام می دهند‌.

وی افزود: شاید شهرستان رامسر بعنوان یک برند گردشگری آوازه کشوری و جهانی داشته باشد ولی ظرفیت بسیار بالایی در بخش دامداری دارد که مهم و قابل توجه است.

وی عنوان داشت: قشر زحمتکش عشایر خودشان را ارباب رجوع اداره جهاد کشاورزی ندادند بلکه شما جز خانواده این مجموعه هستید و مطمئنآ مجموعه جهاد به دردودل های شما صمیمانه گوش می دهند و در رفع مشکلات تان همراه خواهند بود.
خبرنگار: تارا هاشمی