به گزارش برترین خبر و به نقل از روابط‌عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی بابل، یدالله زاهدپاشا، اظهار کرد: در ۱۰۰ سال اخیر بیماری کرونا به عنوان یک پاندمی، بسیار خطرآفرین و فاجعه آور دربخش سلامت، امنیت و اقتصاد دنیا بوده است.

وی بیان کرد: در فاز اول بیماری تا کید بر این بود که افراد مسن دارای فاکتورهای خطر بیماری قلبی عروقی، فشارخون، چاقی بیماری مزمن ریوی، دیابت یا نقص ایمنی در خطر هستند اما در فاز دوم ما شاهد ابتلا جوانان و میانسالان و حتی کودکان هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید ویروس برای ورود به بدن نیاز به گیرنده‌های دارد که این گیرنده‌ها در بافت ریه، قلب و عروق وجود دارد، در بزرگسالان این گیرنده‌ها زیاد و تکامل یافته اند ویروس بعد از ورود از طریق این گیرنده ها تکثیر و منتشر می شود و باعث ایجاد طوفان سایتوکاینی می شود.

زاهدپاشا افزود: خوشبختانه این گیرنده‌ها در کودکان تکامل یافته نیست و به همین دلیل کودکان مبتلا به فرم شدید این بیماری دچار نمی‌شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه شدت این بیماری در کودکان کمتر هست بنابراین کودکان به راحتی از راه ترشحات و قطره های تنفسی و مدفوع و اسهال کودکان ویروس را به افراد مسن منتقل می‌کنند که در پدربزرگ‌ها و مادر بزرگ‌ها باعث بیماری شدید می شود و خطر مرگ را ایجاد می‌کند.

زاهدپاشا با اشاره به اینکه والدین باید توجه داشته باشند کودکان زیر ۵ سال به عنوان یکی از عوامل منتشر کننده بیماری هستند، افزود: در صورت ابتلا کودکان بهتر است قرنطینه شوند و در خانه یک نفر مسئولیت پرستاری و نگهداری را با رعایت اصول پروتکل بهداشتی بر عهده بگیرد، مهد کودک نروند و کودکان بالای دو سال از ماسک استفاده کنند.

فوق تخصص نوزادان دانشگاه علوم پزشکی بابل با ذکر این نکته که متاسفانه تاکنون داروی قطعی یا واکسن برای این ویروس در دسترس همگان قرار نگرفته است، بیان کرد: توصیه می شود تا زمانی که دارو و واکسن در اختیار همه قرار نگرفت همه مردم با رعایت مسائل بهداشتی که عبارت از شست‌وشوی دست ها، استفاده از ماسک، قرنطینه و فاصله گذاری اجتماعی با این بیماری مبارزه کنند.