به گزارش برترین خبر ، عباسعلی نجفی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار کرد: استان مازندران حدود ۱۰ هزار و ۴۰۰ کیلومتر راه دارد که شامل آزادراه، بزرگ‌راه، راه‌های اصلی، فرعی و راه روستایی می‌شود.

وی با بیان اینکه بیش از ۵۷ کیلومتر نیوجرسی در سال گذشته در جاده‌های مازندران نصب شد که موجب جلوگیری و کاهش تصادفات جاده‌ای شده است، افزود: بیش از ۳هزار و ۹۰۰ کیلومتر خط‌کشی جاده در سال گذشته در مازندران صورت گرفته است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه بیش از ۳۰ هزار علائم از نوع اخطاری، اخباری و انتظامی در راه‌های مازندران نصب شده است، تصریح کرد: ۳۳ نقطه حادثه‌خیر در مازندران مجهز به روشنایی شد که به تنهایی ۱۲ درصد روشنایی جاده‌ای کشور را به خود اختصاص داده است.

نجفی با بیان اینکه شانه‌سازی جاده‌ها یکی از اقدامات این اداره در جاده‌ها بوده است تا برای رانندگان خطرآفرین نباشد، عنوان کرد: در زمستان سال گذشته ۲۵هزار تن نمک و ۲۵ هزار تن شن و ماسه در جاده‌های استان برای جلوگیری از یخ‌زدگی و ایجاد اسطکاک جاده در محورهای برف‌گیر و کوهستانی استان استفاده شده است.

وی با بیان اینکه عمر ناوگان حمل و نقل کالا در مازندران بالای ۲۰ سال است و نیازمند بازسازی می‌باشد، خاطرنشان کرد: ۵ هزار و ۲۹۷ ناوگان حمل و نقل مسافری در مازندران فعال هستند.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه ۴۷ هزار تن ترانزیت کالا در مازندران جابه‌جا شده است، افزود: ۲۶۱ مزایده و مناقصه در مازندران در سال گذشته اجرا شده است که به علت کم‌بود اعتبارات ۶۱ مورد به مرحله اجرا درآمده است.

نجفی با بیان اینکه ۴۵ دوربین نظارت تصویری در مازندران به‌صورت شبانه‌روزی فعال هستند، ادامه داد: ۱۰۲ سامانه تردد شمار و دو دستگاه تابلو ترافیک‌نما در جاده‌های مازندران نصب هستند.

وی با اشاره به وقوع سیل در مازندران و وارد کردن خسارت به جاده‌های استان، افزود: سیل اخیر بیشتر به راه‌های شهرهای مرکزی و شرق استان خسارت وارد کره است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه ۷۹۶ نقطه از محورهای مازندران در سیل اخیر آسیب دیدند، اضافه کرد: عمده آسیب‌ها در محور شریانی سوادکوه، هراز، محور ساری-کیاسر، جاده‌های هزارجریب نکا و بهشهر بوده است.

نجفی با بیان اینکه ۹۴ دستگاه پل و آب‌راه‌های جاده‌ای در سیل اخیر در مازندران آسیب دیدند، گفت: سیل اخیر بیش از ۲۹۶ میلیارد تومان خسارت به جاده‌های مازندران وارد کرده است.

وی با اشاره به اینکه ۸۰ دستگاه ماشین‌آلات سنگین راهداری بخش خصوصی در سیل اخیر در مازندران به‌کارگیری شده است، خاطرنشان کرد: بر اساس دستور سازمان راهداری، اداره‌کل راهداری مازندران در کمک‌رسانی به سیل‌زدگان استان گلستان هم ورود پیدا کرده و چند دستگاه ادوات سنگین راهداری به مناطق سیل‌زده گلستان اعزام کرده است.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای مازندران با بیان اینکه از محل ستاد مدیریت بحران حدود ۵ میلیارد تومان خسارت به راهداری استان اختصاص داده شده است، گفت: این میزان اعتبار جوابگوی خسارت وارده به جاده‌های استان نیست و در کنار اعتبار استانی به‌دنبال اعتبار ملی هستیم.

نجفی با بیان اینکه خسارت وارد شده به محورهای فرعی و روستایی باید از محل اعتبارات استانی تامین شود، افزود: ۳۰ درصد ماشین‌آلات راهداری مازندران نیازمند تعمیرات هستند/فارس