به گزارش  برترین خبر ، دولت سوئیس اعلام کرد با هماهنگی آمریکا در آستانه راه‌اندازی کانال ویژه پرداخت مالی است که به شرکت‌های این کشور اجازه می‌دهد کالاهای بشردوستانه مانند غذا، دارو و اقلام  پزشکی را به ایران وارد کنند.گفته می شود آمریکا امیدوار است با راه اندازی این کانال، SPV و یا پیوستن تهران به این سازوکار از دستور کار اروپا خارج شود. خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان در راستای بررسی اقداماتی که قرار است از طریق این کانال مالی انجام شود، گفت‌وگویی با یکی از کارشناسان انجام داده که در ادامه ارائه شده است.

سید جلال الدین ساداتیان کارشناس مسائل بین‌الملل  ،  در رابطه با کانال مالی سوئیس که قرار است به منظور ادامه تعامل با ایران راه اندازی شود خاطرنشان کرد: نمی توان کتمان کرد که آمریکا در تلاش است تا به هر بهانه‌ای به تهران فشار وارد کند.

ساداتیان  عنوان کرد: تاکنون هر آنچه که ایالات متحده  در مورد تلاش برای فشار آوردن بر ایران ادعا کرده، تحقق نیافته است. مثلا در بحث به صفر رساندن فروش نفت ایران شاهد بودیم آمریکا نتوانست به هدف خود برسد و کشورهای دنیا در این مورد به مخالفت با او برخاستند و در این میان بیشتر کشورها تلاش می‌کردند تا در این رابطه  از ایالات متحده معافیت تحریمی دریافت کنند که موفق هم بودند و بر اساس آن در حال حاضر هشت کشور از این مرحله خارج شدند.

وی با بیان اینکه  حتی اگر آمریکا بتواند از طریق تحریم‌های دارویی فشار بیشتری به ایران وارد کند، افزود: با وجود ادعای بشردوستانه‌ای که آمریکایی‌ها داشتند تلاش کردند تا در جریان تحریم‌های دارویی هم کشورمان را تحت فشار قرار دهند، اما واقعیت این است که آنها تنها به دنبال مسائل و اهداف خود هستند تا در حد توان به ایران فشار آورده و آن را به زانو درآورند.

این کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد:تاکنون آمریکایی‌ها نه در بعد اقتصادی و نه در ابعاد نظامی، سیاسی و امنیتی به خواسته‌های خود دست نیافته اند و در حال حاضر نا امید از همه جا بر روی مسئله دارویی ایران تکیه کرده و تلاش می‌کنند از این دریچه به ایران ضربه بزند. اما این مسئله‌ای نیست که آمریکا بتواند روی آن مانور چندانی بدهند.

ساداتیان تاکید کرد: ایران از نظر دارو به خود کفایی رسیده است و تنها برخی از داروهای خاص را وارد می‌کند، اما اینها مسائلی نیست که ما را را تا اندازه‌ای فلج کند که نتوانیم نیاز های خود  را تامین کنیم. این موارد صرفا ادعاهایی هستند که آمریکا با هدف اعمال فشار بیشتر و جنگ روانی مطرح می‌کند.

وی در مورد کانال مالی که سوئیس قرار است با همکاری آمریکا ایجاد کند،گفت: کانال مالی سوئیس از جمله مواردی است که حالت متغیر داشته و دائما در حال گردش و چرخش است، به این معنا که وقتی راهی را می‌بندند، راه دیگری باز می‌شود. در حال حاضر راه‌های مختلفی وجود دارد اما نمی‌توان به لحاظ کلامی روی آن چندان مانور داد.

این کارشناس مسائل بین‌الملل در پاسخ به این سوال که هدف آمریکایی‌ها از هماهنگی با سوئیس برای ایجاد کانال مالی جدید برای فشار آوردن بیشتر بر اروپا بوده تا دست از SPV بردارد؟ بیان کرد:  تاکنون اروپایی‌ها اهمیت چندانی برای این اعمال فشارها قائل نبوده و به کار خود ادامه داده اند و در حال حاضر هم تا حدی می توان گفت که  همچنان  در حال گذراندن مسیر خاص خود است و چندان اعتنایی به فشارهای آمریکا ندارد.

ساداتیان در رابطه با تاثیر ایجاد کانال سوئیس بر روند اجرای SPV تصریح کرد:  تصور نمی‌شود ایجاد کانال مالی سوئیس تاثیری بر SPV داشته باشد، نباید فراموش کرد که بیشتر فعالیت‌های تجاری سوئیس بر مبنای بانکداری و اعتبارات بانکی است.

وی در پایان خاطر نشان کرد: به نظر می‌رسد سوئیس این کانال مالی را  برای ادامه همکاری با ایران در درآمدزایی خود حفظ خواهد کرد، ضمن اینکه این کشور همواره حالت استقلال‌طلبی خود را در برابر آمریکا و اروپا حفظ کرده است و بنابراین تصور نمی‌شود در این مسیر همراهی خاصی با واشنگتن داشته باشد./yjc