به گزارش برترین خبر و به نقل از  روابط عمومی اداره‌کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان صبح امروز با همراهی معاون مدیریت منابع و پشتیبانی اداره‌کل با احمد حسین‌زادگان استاندار مازندران و حسن خیرانپور معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران دیدار و در خصوص برنامه‌های پیش‌روی اوقاف استان گفت‌وگو کرد.
استاندار مازندران در این دیدار بر ضرورت حفظ و احیای موقوفات استان تاکید کرد و گفت: موقوفات میراث ماندگار و سرمایه‌های معنوی و اقتصادی استان به‌شمار می‌روند و همه نهادها باید در حفظ و حراست از آن تلاش داشته باشند.
احمد حسین‌زادگان با بیان اینکه وقف می‌تواند بهترین خدمات را به جامعه داشته باشد، اظهار کرد: پس از شیوع ویروس کرونا اوقاف با توجه به موقوفاتی که در اختیار دارد اقدام به توزیع بسته‌های کمک مومنانه از محل عوائد موقوفات کرده که این اقدام ارزشمند در راستای کمک به اقشار نیازمندان صورت گرفته است و این یعنی مبالغی که اوقاف از مردم دریافت می‌کند دوباره به مردم و جامعه بر اساس نیت موقوفه بازمی‌گردد.
وی بر تعامل اوقاف و مردم برای احیای موقوفات استان تاکید کرد و ادامه داد: در شرایطی که نیاز به اتحاد و همیاری بیشتری برای محرومیت‌زدایی داریم، سنت حسنه و ماندگار وقف می‌تواند کمک بسیاری به اقشار مستضعف و کم‌برخوردار جامعه کند.
استاندار مازندران بر ضرورت سرمایه‌گذاری در اراضی وقفی استان تاکید کرد و گفت: بسیاری از اراضی وقفی استان دارای ظرفیت بزرگی در حوزه‌های زراعت، دام‌پروری، گلخانه‌ای و… هستند که با هماهنگی سازمان اوقاف، دستگاه‌های مربوطه و معاونت هماهنگی امور اقتصادی استانداری این اراضی شناسایی و در آن سرمایه‌گذاری صورت گیرد تا منفعت آن به جامعه برگردد.
حسین‌زادگان با بیان اینکه اراضی کشاورزی موقوفات مازندران به اقتصاد استان کمک خواهند کرد و از این ظرفیت باید به‌خوبی بهره‌گیری کرد، افزود: با توجه به نیاز روز جامعه باید به وقف توجه شود چون احیای موقوفات و کسب عوائد وقف به جامعه و گروه‌های هدف برمی‌گردد.

*حمایت استانداری مازندران از احیای موقوفات و سرمایه‌گذاری در اراضی وقفی

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران از اعلام آمادگی استانداری مازندران برای احیای موقوفات و سرمایه‌گذاری در اراضی وقفی با مشارکت سرمایه‌گذاران خبر داد و گفت: اوقاف مازندران اراضی مستعد سرمایه‌گذاری موقوفات را شناسایی و به استانداری معرفی کند تا اقدامات بعدی در خصوص سرمایه‌گذاری در آن صورت گیرد.

معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران در این دیدار با بیان اینکه وقف یک اصل دینی و اقتصادی است، اظهار کرد: موقوفات دارای ظرفیت عظیمی هستند و اگر از این ظرفیت‌ها به خوبی بهره‌گیری شود بسیاری از مشکلات برطرف خواهند شد.
خیرانپور با بیان اینکه پروژه‌های عمرانی موقوفات مازندران باید حمایت و با جدیت دنبال شود، افزود: افزایش بهره‌وری موقوفات برای جامعه بسیار ارزشمند است چون موجب برخورداری بیشتر جامعه هدف از عوائد آن می‌شود.
وی با بیان اینکه وقف می‌تواند بزرگترین حامی برای نیازمندان و افراد کم‌برخوردار باشد، خاطرنشان کرد: نیازمند این هستیم تا فرهنگ وقف توسعه و بیشتر از گذشته گسترش یابد که در این راستا باید از ظرفیت رسانه‌ها برای اعتمادسازی بهره‌گیری کرد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران بر اجرای نیت واقف در راستای وقف‌نامه تاکید کرد و گفت: توزیع بسته‌های کمک مومنانه و توزیع بسته‌های تحصیلی توسط اوقاف در مازندران نشان از این دارد که عوائد موقوفات بر اساس نظر واقف که در وقف‌نامه ذکر شده است، هزینه می‌‎شود.
خیرانپور از اعلام آمادگی استانداری مازندران برای احیای موقوفات و سرمایه‌گذاری در اراضی وقفی با مشارکت سرمایه‌گذاران خبر داد و گفت: اوقاف مازندران اراضی مستعد سرمایه‌گذاری موقوفات را شناسایی و به استانداری معرفی کند تا اقدامات بعدی در خصوص سرمایه‌گذاری در آن صورت گیرد.

*توزیع 90هزار بسته کمک مومنانه موقوفات
حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز در نشست با استاندار مازندران ضمن ارائه گزارش عملکردی از دستاوردها و برنامه‌های پیش‌روی اوقاف استان گفت: از آغاز ماه محرم تاکنون اوقاف و امور خیریه استان با توجه به موقوفاتی که در اختیار دارد اقدام به توزیع 90 هزار بسته کمک مومنانه و بسته‌های غذایی کرده است.
وی با اشاره به اینکه 74 درصد نیات موقوفات استان برای عزاداری و اطعام‌دهی در ماه محرم و صفر برای حضرت سیدالشهدا(ع) است، تصریح کرد: اوقاف منتصب به دستگاه اهل‌بیت(ع) است و افتخار می‌کنیم که خدمتگزار اهل‌بیت، قرآن و امامزادگان هستیم.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به خدمات اوقاف استان در روزهای اولیه شیوع ویروس کرونا در کشور، افزود: از نخستین روز شیوع ویروس کرونا در استان اوقاف و امور خیریه مازندران اقدام به راه‌اندازی کارگاه تولید ماسک در سطح 12 بقعه متبرکه و آستان مقدس امامزادگان استان کرده و روزانه حدود 5هزار ماسک و اقدام بهداشتی تولید و توزیع کرده است.

*شناسایی 10 موقوفه قابل سرمایه‌گذاری بزرگ در مازندران
حجت‌الاسلام ابراهیم حیدری‌جناسمی مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران نیز نشست بامعاون هماهنگی امور اقتصادی استاندار مازندران از تکمیل 127 پروژه عمرانی موقوفات و بقاع متبرکه طی سال گذشته در استان خبر داد و گفت: برخی از پروژه‌های عمرانی موقوفات طی 6ماهه اجرا و به بهره‌برداری رسیده است.
وی بیان کرد: اجرای پروژه‌های عمرانی موقوفات موجب احیا و افزایش بهره‌وری وقف در جامعه می‌شود که عوائد آن دوباره به جامعه برخواهد گشت.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران از شناسایی بیش از 10 موقوفه قابل سرمایه‌گذاری بزرگ در استان خبر داد و افزود: اوقاف مازندران این آمادگی را دارد تا با مشارکت سرمایه‌گذاران اقدام به اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری در حوزه‌های دامپروری، زراعت، گلخانه‌ای و… کند.