به گزارش برترین خبر ،  روابط عمومی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان مازندران، حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر سیدمهدی خاموشی نماینده ولی فقیه و رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه در جلسه شورای اداری اداره کل اوقاف و امور خیریه مازندران و دیدار با امین موقوفات مازندران که در مجتمع بصیرت امامزاده ابراهیم(ع) آمل برگزار شد، با تبریک میلاد امام زمان (عج) اظهار کرد: فرعون به عنوان یک نماد استکبار در قرآن مطرح است که قرآن کریم می‌فرماید ” إِنَّ فِرْعَوْنَ عَلا فِی الْأَرْضِ ” فرعون در زمین برتری‌جویی می‌کرد و “جَعَلَ أَهْلَها شِیَعاً یَسْتَضْعِفُ طائِفَهً مِنْهُمْ یُذَبِّحُ أَبْناءَهُمْ”مردم را به گروه‌های مختلف تقسیم می‌کرد، گروهی را به ضعف میل می‌داد، تحقیرشان می‌کرد، سر ستیز داشت و عده‌ای را می‌کشت و به خانه‌های مردم می‌رفت چراکه اخبار کرده بودند که فرزندی از این پسران در این نسل تو را به زیر می‌افکند و خواهند کشت،” وَ یَسْتَحْیی‏ نِساءَهُمْ إِنَّهُ کانَ مِنَ الْمُفْسِدینَ” منتی می‌گذاشت و زنان را به کنیزی می‌گرفت، او از افساد‌کنندگان در زمین بود.

وی با اشاره به آیه نَتْلُوا عَلَیْکَ مِنْ نَبَإِ مُوسی‏ وَ فِرْعَوْنَ بِالْحَقِّ لِقَوْمٍ یُؤْمِنُونَ و تببین دو جبهه حق و باطل ، افزود:این واقعه ابتدای و انتهایی دارد، الگوریتم آن را خدا کنترل می‌کند، اصل منجی یعنی خدا اراده کرده است، زمین به دست امام به‌حق اداره شود.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به اینکه آیات سوره قصص، مصداق اسکتبار را برای ما مثال می‌زند، خاطرنشان کرد: فرعون نهایت استضعاف جامعه بشری را در آن زمان به مردم وارد می‌کرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی با بیان اینکه روزی که ترامپ نحس به سرزمین حجاز رفت بر اساس اخبار شاهزاده‌ها ۱۵۰ میلیون دلار به دختر ترامپ به عنوان خیریه هدیه کردند، بیان کرد: آنها وجودشان شر است، قرارداد چندصد میلیون دلاری بست، جنگ و نقشه راه برایشان ترسیم کرد، دقیقا مانند آیه قرآن است که کار فرعون این بود که توسری می‌زد و له می‌کرد آنها هم تازیانه می‌خوردند و تبعیت می‌کردند.

وی با بیان اینکه وجود مقدس ابی‌عبدالله آمد و گفت باید جلوی ظلم بایستید و وقتی بایستید این فرهنگ ایثار و شهادت شما را نجات می‌دهد، افزود: امام به‌حق حاضر است خود را برای حقیقت بشریت شهید کند و به شهادت برسد فرزندانش اسیر شوند، امام به حق در طول تاریخ خطی را برای ما مشخص می‌کند که در مقابل ظلم و وظیفه شما ایستادگی است والا کار فرعون و فرعونیان که ظلم کردن، استضعاف کشیدن و تخریب شخصیت و از بین بردن نمادهای بشری و آزادی انسان‌هاست؛ همان کاری است که داعش می‌کرد “یُذَبِّحُ أَبْناءَهُمْ وَ یَسْتَحْیی‏ نِساءَهُمْ”.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با اشاره به این آیه قرآن کریم ” وَنُرِیدُ أَنْ نَمُنَّ عَلَى الَّذِینَ اسْتُضْعِفُوا فِی الْأَرْضِ وَنَجْعَلَهُمْ أَئِمَّهً وَنَجْعَلَهُمُ الْوَارِثِینَ ” بیان کرد: نقشه ترسیمی جهان از ناحیه خالق این است که خدا بی‌علت و بی‌سبب حرف نمی‌زند، می‌گوید که نقشه راه چیست و اراده کرده ایم سلسله فرعونیان را قطع کنیم .

خاموشی با بیان اینکه امروز ایران یک آزمایش موشکی می‌کند مستضعفین جهان در شادی با ما شریک می‌شوند، خاطرنشان کرد: در خیلی از کشورها کافیست تا خبر جدید بدهیم به احترام تمام‌قد می‌ایستند و می‌گویند این پیشرفت ماست.

وی افزود: امروز مقاومت ایران همان پله‌های انتظاری است که در اسلام تعبیر شده تا ظهور حضرت برسد، یعنی اگر امروز رهبر عزیز می‌فرماید جنگی نمی‌توانند کنند و اینها در تحریم آخرین نقاط خود را طی می‌کنند مقاومت کنید درست است، اینکه می‌گویند پس امام زمان کی می‌آید، امام زمان بدون امت که کار نمی‌کند امتی که باید جواب دهد اگر این زمان جواب دهد زمان حضور حضرت هم جواب خواهد داد، عده‌ای هم زندگی خود را کردند امام حسین(ع) گفتند از صحرا بیرون بروید و صدای” حل من ناصر ینصرنی “را نشنوید یعنی امام را شهید کردند عده‌ای به قیافه مسلمان نمازشان را خواندند، از مسکن و معجر و… دست بر نداشتند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه ادامه داد: امروز رهبری می‌فرمایند ما زمینه‌ساز ظهور هستیم ما می‌خواهیم تمدن بلند اسلامی را شکل دهیم، آن ورودی و خروجی که خداوند تعیین کرده و نقشه راه را داده ببینیم در بین کدام لشگر هستیم در لشگر امام زمان هستیم یا خیر.در زمان جنگ فرزندان ما می‌گفتند کربلا کربلا ما داریم می‌آییم و در آرزوی کربلا شهید شدند. آنها کربلایی‌تر هستند.

نماینده ولی فقیه با اشاره به آیه ” وَنُمَکِّنَ لَهُمْ فِی الْأَرْضِ وَنُرِیَ فِرْعَوْنَ وَهَامَانَ وَجُنُودَهُمَا مِنْهُمْ مَا کَانُوا یَحْذَرُونَ”، بیان کرد: به فرعون و لشگریانش آنچه را که آنها از آن می‌ترسیدند در بنی‌اسراییل دادیم و دیدند. قرآن موسی را مثال می‌زند “وَأَوْحَیْنَا إِلَىٰ أُمِّ مُوسَىٰ أَنْ أَرْضِعِیهِ، فَإِذَا خِفْتِ عَلَیْهِ فَأَلْقِیهِ فِی الْیَمِّ وَلَا تَخَافِی وَلَا تَحْزَنِی، إِنَّا رَادُّوهُ إِلَیْکِ وَجَاعِلُوهُ مِنَ الْمُرْسَلِینَ” طفلی که نیاز به شیر دارد دشمن دژخیم در خانه می‌آید و او را می‌کشد به این مادر وحی می‌شود که موسی را در رود نیل رها کند که خداوند می‌گوید که نگهدار اوست، طفل را در بغل دشمن می‌برد و او موظف می‌شود تا آن را پاس دارد و بزرگش کند، جریان انتظار و فرج جریان نانوشته ای نیست مکتوم و مکتوب است؛ ما نمی‌دانیم اما خدا می‌داند که چه کار می‌کند نقشه راه روشن است، حجت خدا را به خودت برمی‌گرداند این آیه خیلی خیلی اعجاز دارد، ما آن را از مرسلین قرار می‌دهیم، فَالْتَقَطَهُ آلُ فِرْعَوْنَ لِیَکُونَ لَهُمْ عَدُوًّا وَحَزَنًا آل فرعون به فرمان ما او را از آب گرفتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در ادامه سخنان خود بر ضرورت احیای موقوفات و اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری در اراضی وقفی کشور تاکید کرد و گفت: در یکی از استان‌ها ۶۰۰ هکتار زمین موقوفه معطل بوده که اعلام کردیم آب به زمین منتقل شود و بعد از ۱۳ کیلومتر کانال‌کشی این زمین به کشت نخل البته باتوجه به نوع کشت و صرفه اقتصادی اختصاص پیدا کرد.

وی با تاکید بر اینکه باید اراضی وقفی کشور را باید از حالت معطلی خارج و وارد مدار تولید و اشتغال کنیم، تصریح کرد: مقام معظم رهبری طی چند سال اخیر به مسئله تولید و اشتغال تاکید فراوانی دارد و بنده اوقاف را مخاطب فرمایشات رهبری می‌دانم و با توجه به اراضی موقوفه ای که در اختیار داریم می‌توانیم نسبت به افزایش تولید و اشتغال در جامعه کمک کنیم.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با بیان اینکه برخی اراضی موقوفات در کشور که یک معضل بود با رویکرد جدید احیا شده و اکنون بهره‌وری بالایی برای کشور دارند، خاطرنشان کرد: با احیای موقوفات شاهد افزایش بهره‌وری وقف در جامعه هستیم که عواید آن دوباره طبق نیت واقف به مردم و مستضعفان بر می‌گردد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی بر زراعت چوب در اراضی موقوفات کشور تاکید کرد و ادامه داد: براساس نظر متخصصان در اراضی که این قابلیت را دارند باید به سمت زراعت چوب سوق پیدا کنیم که اوقاف در این زمینه ورود پیدا کرده است.

وی با اشاره به اینکه استان مازندران بسیار حاصلخیز است و در اراضی وقفی این استان می‌توان طرح‌ها و پروژه‌های مختلف اقتصادی و تولیدی را به اجرا گذاشت، افزود: اراضی موقوفه کشور که معطل مانده باید تعیین تکلیف و به مرحله سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال برسند.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه بر ضرورت همکاری با شرکت‌های دانش بنیان تاکید کرد و افزود: با مشارکت شرکت‌های دانش بنیان می‌توان به تولید با بهره‌وری بالا رسید که اهمیت دانش و علم را نشان می‌دهد.

خاموشی با بیان اینکه کاربری اراضی وقفی باید مورد توجه امین موقوفات قرار گیرد، گفت: امین و امنای موقوفات می‌توانند طرح‌های تجاری، مسکونی و کشاورزی را به ادارات و سازمان اوقاف ارائه دهند تا شاهد افزایش بهره‌وری موقوفات باشیم.

وی با تاکید بر اینکه اراضی موقوفات قابل فروش نیستند، تصریح کرد: اوقاف امانتدار اموال واقفان است و در هزینه عوائد موقوفات و اجرای امینانه، طبق نظر واقف که در وقفنامه ذکر شده است، عمل خواهد کرد.

رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه از وجود بیش از ۶ هزار مدرسه موقوفه و هزار و ۸۰۰ درمانگاه، مرکز درمانی، بیمارستان و مرکز درمانی خاص موقوفه در کشور خبر داد و گفت: احیا و ساماندهی این موقوفات بسیار مهم است که در دستور کار سازمان اوقاف و امور خیریه قرار دارد.

حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی در پایان بیان کرد: باتوجه به نامگذاری امسال باعنوان تولید، مانع‌زدایی‌ها و پشتیبانی‌ها ازسوی مقام معظم رهبری، در استان مازندران زمین‌های زیادی داریم در حالی که خیلی از شرکت‌های دانش‌بنیان مشکلات زیرساخت دارند به‌صورت مشارکتی ورود پیدا کنیم تا عدد تولید را بالا ببریم که در این صورت به افزایش سرمایه ملی و افزایش پول ملی کمک خواهیم کرد و اوقاف می‌تواند در این زمینه نقش مهمی ایفا کند.

 

بکارگیری امین موقوفات موجب احیای وقف می‌شود

مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران گفت: بکارگیری امین و امناء موقوفات یکی از راه‌های احیای موقوفات به شمار می‌رود که مورد تاکید ریاست سازمان اوقاف و امور خیریه است.

حجت الاسلام ابراهیم حیدری جناسمی امروز در نخستین جلسه شورای اداری اوقاف و امور خیریه مازندران که در سالن مجتمع بصیرت امامزاده ابراهیم(ع) آمل برگزار شد، ضمن تبریک میلاد امام زمان (عج) اظهار کرد: جهان تشنه معارف مهدوی است و برای نجات بشریت باید معارف اهل بیت(ع) ترویج داده شود.
وی با بیان اینکه اوقاف و امور خیریه مازندران برای سال جاری احیای موقوفات استان را به صورت جدی در دستور کار دارد، افزود: بکارگیری امین و امناء موقوفات یکی از راه‌های احیای موقوفات به شمار می‌رود که مورد تاکید ریاست محترم سازمان اوقاف و امور خیریه است.
مدیرکل اوقاف و امور خیریه مازندران با اشاره به کاربری‌های مختلف موقوفات در استان، تصریح کرد: موقوفات مازندران دارای کاربری‌های تجاری، مسکونی، خدماتی، درمانی، آموزشی، فرهنگی، ورزشی، کشاورزی، صنعت، علمی و حتی هسته‌ای است که در کشور کم‌نظیر است.
حیدری با بیان اینکه رویکرد جدید اوقاف سرمایه‌گذاری در اراضی موقوفات در راستای افزایش تولید و اشتغال در راستای فرمایشات رهبری است، خاطرنشان کرد: اجرای پروژه‌های سرمایه‌گذاری موجب افزایش بهره‌وری وقف و در نتیجه افزایش اجرای امینانه نیت واقف می‌شود.
وی تصریح کرد: تمامی عوائد موقوفات در راستای نیت واقف خیراندیش در همان منطقه و یا شهرستان هزینه خواهد شد و کسی اجازه ندارد غیر از نظر واقف اجرای نیت انجام دهد.

گفتنی است،رئیس سازمان اوقاف و امور خیریه با سفر به استان مازندران از مرکز شورای خیریه، خیمه معرفت طرح آرامش بهاری و کارگاه تولید ماسک آستان مقدس امامزاده ابراهیم(ع) آمل ، طرح توسعه حرم و طرح نهالکاری در آستان مقدس امامزاده عبدالله(ع) آمل و آستان مقدس امامزاده قاسم(ع) محمودآباد بازدید کرد.