به گزارش برترین خبر ، احمد حسین زادگان، در مراسم تجلیل از ۱۳ تن از تولید کنندگان برتر بخش کشاروزی مازندران، گفت: توسعه و رشد کشاورزی در استان نیازمند اتصال و تکمیل زنجیره کامل تولید، برند سازی، بسته بندی مناسب، بازار فروش داخلی و خارجی و حمل و نقل است.

استاندار مازندران، اظهار کرد: مقرر شد به این منظور در آینده نزدیک کار گروهی از کشور متشکل از مرکز تحقیقات، شرکت های دانش بنیان، تولید کنندگان برتر، تشکلهای کشاورزی سازمان جهاد کشاورزی و دستگاه اجرایی مربوطه تشکیل شود.

حسین زادگان، ابراز کرد: بزرگ ترین و مجهز ترین آزمایشگاه شمال کشور در شهرستان ساری در همین ایام به بهره برداری می رسد و این نیز یک مزیت برای تولید کنندگان بخش کشاورزی است.

وی با اشاره به این که موضوع دیگری که ما در حوزه کشاورزی پیگیری می کنیم با مدل سنتی تولید سازگار است، عنوان نمود: در این مدل مانند مزارع سنتی ما چند کار کشاورزی که با هم مانع محیط زیستی و بهداشتی ندارند در کنار هم فعالیت می کنند .

استاندار مازندران ادامه داد: این مدل هم برای کشاورزان مقرون به صرفه است و هم افزایش تولید و افزایش درآمد را به همراه دارد و در نهایت به امنیت غذایی کشور کمک می کند.

حسین زادگان با اشاره به این که در استان به زیرساخت ها بیشتر توجه کردیم مانند زیرساخت های کشاورزی، زیرساخت های صنایع تبدیلی، حمل و نقل و پایانه های صادراتی که امروز عملیاتی شدند، گفت: خوشبختانه زیرساخت های خوبی برای صادرات محصولات تولیدی استان مهیا شده است.

وی افزود: پارک علم و فناوری استان با مدیریت شرکت های دانش بنیان و استارتاپی، ظرفیت خوب دیگری هستند که فعالین حوزه کشاورزی برای فروش و ایجاد ارزش افزوده می توانند از آنها استفاده کنند.

استاندار مازندران تاکید کرد: برای فروش محصولات و تولیدات کشاورزی و توسعه صادرات باید راهی بر برای حضور در بازارهای منطقه و بازارهای جهانی داشته باشیم.

حسین زادگان، با اشاره به این که در حوزه حمل و نقل بویژه حمل و نقل دریایی تدابیری بریا تقویت این بخش اتخاذ شد، افزود: برای تقویت کانتینر های حمل و کانتینر های یخچال دار در بندر امیرآباد با شرکت کشتیرانی خزر تفاهم لازم صورت گرفت و در حوزه دیپلماسی اقتصادی نیز برغم کرونا، فعالیت ها قابل توجه بوده است و تفاهمات گذشته و جدید با کشورهای هدف پیگیری شده است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مازندران در سال جاری ۲۳۷ هزارتن تولید مرکبات تاکنون داشته که این میزان بیش از ۱۴ برابر سال گذشته بوده است.

حسین زادگان، اظهار کرد: همچنین امسال ۱۸ میلیون دلار محصولات شیلاتی از استان صادرات شده است.

وی یادآور شد: نمونه ای از استفاده از آخرین یافته های علمی، کشت مکانیزه برنج به میزان یکصد هزار هکتار در سالجاری است که این میزان دو برابر سال گذشته بوده است.

به گزارش روابط عمومی استانداری مازندران، استاندار مازندران همچنین از احیا مجتمع مرغ لاین بابلکنار از اسفندماه خبر داد و گفت که این مجموعه جایگزین جوجه های نژاد انگلیسی می شود.