به گزارش برترین خبر ، مهندس جعفر حسین زاده درنشست خبری با اشاره به اینکه کشور ما حدود یک سال مانند دیگر نقاط جهان درگیر ویروس کرونا شده است، اظهار کرد: در طول یکسال اخیربه واسطه شیوع ویروس کرونا بسیاری از کسب و کارها با آسیب جدی مواجه شدند.

وی تصریح کرد: محدودیت های اقتصادی در طول این یک سال اخیر به واسطه تحریم های ناجوانمردانه آمریکا یکی دیگر از اتفاقاتی که ما را دچار چالش جدی و همچنین باعث افزایش شدید قیمت ها و تورم اقتصادی بسیار بالایی شده است

شهرداررویان خاطرنشان کرد: پس ازشروع مدیریتش در شهرداری با چالش ویروس کرونا و شرایط سخت اقتصادی دست و پنجه نرم کرد اما این موضوعات مانع از توسعه و آبادانی شهردر ابعاد مختلف شهری نشد.

قدمت 50 ساله مشکل اسناد مالکیت در رویان

مهندس حسین زاده با اشاره به اینکه شهر رویان با سابقه 67 از تاسیس شهرداری هیچ ارتقایی پیدا نکرده است،افزود: اسناد مالکیت مردم یکی از چالش های مهم شهر رویان در طول دهه های اخیر که همه مدیران با آن درگیربودند و حدود 5 دهه از قدمت آن می گذرد.

وی ادامه داد: علیرغم تلاش ها و پیگیری های شوراها و شهرداران درادوار مختلف متاسفانه همچنان موضوع سند مالکیت که مورد ادعای بنیاد مستضعفان(علوی سابق) حل نشده و به جای خود باقی است.

چالش های نداشتن سند مالکیت

شهردار رویان با بیان اینکه نداشتن سند مالکیت چالش های فراوانی را در مسائل مدیریت شهری به وجود می آورد، یادآورشد: ممانعت از ورود سرمایه گذران ، ممانعت از طرح پرونده در کمسیون های مربوطه استانی، ممانعت از استفاده تسهیلات بافت فرسوده دولتی و وام های مسکن با کارمزد کم از جمله مشکلات نداشتن سند مالکیت است که مدیریت شهری را درکنار دو موضوع تحریم و کرونا دچار مشکل کرده است.

تحقق 85 درصد از پیش بینی بودجه

مهندس حسین زاده با اشاره به اینکه به دلیل نداشتن سند مالکیت نمی توان منابع لازم برای تحقق بودجه را انتظار داشت، افزود: شورای شهر رویان در اسفند 98 برای این شهر بودجه 18 میلیارد تومانی را پیش بینی کردند و خوشبختانه با توجه به شرایط رکود اقتصادی و افزایش قیمت دلار وتمامی اجناس،تقریبا 85 درصد از پیش بینی بودجه محقق شده است.

وی با بیان اینکه شهرداری رویان طی یکسال اخیرعلاوه برانجام فعالیت های عمرانی بدهی معوق وعقب افتاده ای ندارد، گفت: هم اکنون می توانم ادعا کنم در یکی از بهترین شرایط مالی طی سال های اخیرعلیرغم چالش های پیش رو قرار داریم.

شهردار رویان در تکمیل سخنان خود یادآورشد: کل بدهی شهرداری درحال حاضربه 10 درصد بودجه هم نمی رسد و این خود یک رکورد در چنین شرایط خاص و ویژه است.

هدایت آب های سطحی با کارشناسی دقیق

مهندس حسین زاده یکی از اقدامات و تمرکز خود را در طول یکسال هدایت آب های سطحی دانست و افزود: پس از بررسی های صورت گرفته با همکاران در واحد عمرانی، خدماتی شهرداری،نقاط قوت و ضعف شهر رویان درهنگام بارندگی های سنگین شناسایی و هدایت آب های سطحی در دستور کار قرار گرفت.

وی با بیان اینکه خیابان عمادالاسلام اولین ورود شهرداری برای هدایت آب های سطحی بود،خاطرنشان کرد: با احداث کانال آب راه های سطحی به سمت ساحل،آب خیابان های طبیعت 2،3،4 نیز به این کانال متصل شد وخوشبختانه آبگرفتگی وچالش چند ساله در این خیابان ها برطرف شد.

شهرداررویان در ادامه آبگرفتگی خیابان شهدا را یکی دیگر ازچالش های رویان برشمرد و افزود: متاسفانه به واسطه احداث کمربندی و پل رو گذرو شیب بندی به سمت خیابان شهدا،آبی که در گذشته و در مسیر کشاورزی قرار داشت درصورت بارندگی های سنگین آبگرفتنی به وجود میآمد که با احداث دو کانال هدایت اب های سطحی در انتهای خیابان شهدا هر طرف به طول 200 متر مشکل برطرف شد.

مهندس حسین زاده از اقدامات خود در حوزه عمرانی گفت: نصب وسایل بازی و کف پوش های پارک آزداگان به مساحت حدود 7 هزار متر مربع به اتمام رسید و طی روزهای آینده درقالب طرح میراث ماندگار درختکاری نیز انجام می شودو همچنین زمین اسکیت ،فوتبال ،والیبال ایجاد ویک واحد خدماتی برای سرویس دهی نیز انتخاب شد که طی روزهای آینده مورد افتتاح و بهره برداری قرار خواهد گرفت.

وی از آسفالت 12 کوچه ها و خیابان ها با مساحت 12 هزار متر مربع خبر داد.

شهرداررویان اظهار کرد: عملیات پیاده روسازی خیابان شهدا در فاز اول به طول 500 مترمربع صورت گرفت و ادامه مسیرنیزدر حال انجام است.

دیواره سازی رودخانه آقاکیله

مهندس حسین زاده یکی دیگراز مشکلات دیگر را آبگرفتگی کوچه های ایثار 6،7 از خیابان بابایی 6 با جود لایروبی های مکررتوسط ستاد بحران شهرداری از نهر 400 متری بیان کردودرادامه گفت: دیواره سازی به صورت سنگ چین به طول 800 متر و بستر سازی رودخانه آقا کیله انجام شد و این پروژه مراحل پایانی خود را طی می کند.

وی یادآورشد: 120 متر از دیواره سازی سبزه رود شرقی انجام و 120 متر باقی مانده با تامین منابع لازم به زودی انجام می شود.

شهردار رویان یکی از مطالبات شهروندان رویان را ساماندهی کانال هدایت آب های سطحی در آبشار 2/15 به طول 110 مترعنوان کرد و افزود: خوشبختانه طی روزهای گذشته با در اختیار گذاشتن زمین توسط یکی از مالکین، کل کانال احداث شد و از این پس آب های سطحی در آبشار 2/15 به رودخانه گلندرود سرازیرمی شود.همچنین در کوچه و پس کوچه های مختلفی مانند مسجد جامع4 ،شهید اباذر محمودی ، نسترن 12، کریمی 12 ، ابتدای خیابان شهید بهشتی ،خیابان ورزش وبسیاری از کوچه های دیگر که مردم تقاضای هدایت آب های سطحی را از واحد عمرانی و خدمات کردند،پس از بررسی و بازدید در حد توان انجام و مشکلات برطرف شد.

ایجاد 30 فرصت شغلی با ساماندهی دست فروشان

مهندس حسین زاده ازاحداث 20 غرفه به صورت سازه سبک در بازار روسها برای دست فروشان در ابتدای ورود خود به شهرداری سخن گفت و ادامه داد: با توجه به اینکه در هنگام بارندگی دست فروشان شرایط خوبی نداشتند و اجناس آن ها زیر باران خیس می شد،در نتیجه تصمیم به احداث غرفه هایی در بازار روسها گرفته شد و خوشبختانه با ساماندهی دست فروشان حداقل 30 فرصت شغلی در این بازار ایجاد شد.

پروژه شاخص، احداث سد حائل ضلع شمال شرقی رودخانه سبزه رود شهر رویان

وی احداث سد حائل ضلع شمال شرقی رودخانه سبزه رود شهر رویان را پروژه شاخص سال 99 عنوان کرد و گفت: این پروژه به طول 310 متر و ارزش ریالی بالغ بر 25 میلیارد ریال در کمتراز سه ماه و تقبل تمامی هزینه احداث دیواره از محل توافق با سرمایه گذار پروژه آقای مهندس منوری و با نظارت واحد عمرانی به اجرا و مورد افتتاح قرار گرفته است.

شهرداررویان ادامه داد: بر اساس توافق صورت گرفته با سرمایه گذار،پس از اتمام عملیات اسکلت بندی پروژه طی ماه های آینده مسیر به مساحت حدود 1600 مترمربع آزادسازی شده و پیاده راه ساحلی 15 متری ایجاد می شود و همچنین با ایجاد مسیر فوق شرایط دسترسی و تملک قطعه زمین 1000 متری واقع در ضلع شمالی پروژه جهت احداث پارک ساحلی توسط شهرداری فراهم شده است که عملیات احداث آن پس از تامین اعتبار لازم شروع خواهدشد.

به زودی در رویان کلنگ زده می شود؛ بازار ماهی و رستوران ساحلی

مهندس حسین زاده در ادامه سخنانش نوید کلنگ احداث بازار ماهی رویان رو درخیابان شهید بهشتی با برآوردهزینه 2 میلیارد تومان از منابع داخلی شهرداری و احداث رستوران ساحلی به مساحت 100 مترمربع درخیابان شهید بهشتی با برآورد هزینه حدود 400 میلیون تومان و معماری ودیزاین بسیار زیبا و بروزرا به شهروندان رویان داد.

وی با اشاره به اینکه طی روز های گذشته عملیات بازسازی پارک مطهری آغاز شده است،یادآورشد: تعویض کف پوش ها و نصب ست های جدید بازی و تغییرات ظاهری پارک با اعتبار حدود 500 میلیون تومان از منابع داخلی شهرداری در حال انجام است که امیدواریم تا عید نوروز به اتمام برسد.

اقدامات منحصربه فرد در زمان شیوع ویروس کرونا

مهندس حسین زاده گفت: یکی دیگر ازاقدامات شهرداری در زمان شیوع ویروس کرونا آگاهی بخشی در خصوص این بیماری به شهروندان بود و به نوعی کارها و خدمات زیادی چون ضدعفونی معابر ومنازل و غیره صورت گرفت که در بین شهرهای منطقه به یک مدل تبدیل شده است.

اقتصاد مقاومتی الگوی شهرداری رویان

شهردار رویان تصریح کرد: خوشبختانه شهرداری رویان با وجود تورم ،بودجه محدودشهرداری و شرایط خاص اقتصادی حاکم بر کشوربا استفاده از اقتصاد مقاومتی توانست بسیاری از پروژه ها را به سرانجام برساند و نوید کلنگ زنی ها را بدهد.

مهندس حسین زاده در پایان نشست خبری خاطر نشان کرد: علیرغم تمام فشارهایی که از اطراف مختلف بر شورای شهر رویان واردشدتا من را به عنوان شهرداررویان انتخاب نکنند،اما اعضای شورای شهرمحکم پشت انتخابشان ایستادند و برآن اصرار کردند و من ازتک تک اعضای شورای شهر به جهت اعتمادشان تشکر و قدردانی می کنم و تمام تلاش خود را بکار گرفتم تا ذره ای کوتاهی نکنم.

وی در ادامه از شهروندان رویان به جهت حمایت درراستای رسیدن شهرداری و شورای اسلامی رویان به اهدافش در طول دوره پنجم شورای اسلامی شهرتشکر کرد و افزود: همچنین از زحمات و تلاش های شبانه روزی همه همکاران در شهرداری واحد ستادی ،اجرایی ، عملیاتی و کارگران تشکر و قدردانی می کنم.

گفتنی است در پایان نشست خبری سیدحسین حسینی دبیر نخستین جشنواره تئاتر خیابانی مازندران(دیما) از مهندس حسین زاده به جهت حمایت و پشتیبانی با اهدای لوح سپاس تجلیل به عمل آورد.