به گزارش برترین خبر ، محمّد لواتی در المیادین نوشت: هنری کسینجر، وزیر خارجه سابق آمریکا می گوید ایالات متحده و چین در معرض یک جنگ سرد قرار دارند. وی همچنین در این باره هشدار می دهد که یک درگیری بزرگ و بدتر از جنگ جهانی اول در راه است. اما جنگ علیه ایران، جنگی است که همه در آن زیان می بینند. ایران با جغرافیا، تاریخ و بافت مردمی منسجمی که دارد، تبدیل به یک پیچیدگی سیاسی و نظامی بزرگ برای هر طرفی می شود که قصد مقابله و آتش بازی با آن را داشته باشد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»؛ در ادامه این مطلب آمده است: یکی از تحلیلگران اندیشکده مطالعات استراتژیک تاکید می کند که ایران می تواند در خاورمیانه به لحاظ نظامی بر آمریکا پیشی بگیرد. این در حالی است که یک بررسی دیگر در دستگاه جاسوسی آمریکا نیز بر این نکات تاکید دارد:

۱-موشکهای بالستیک ایرانی یک عامل اصلی در سیاست بازدارندگی استراتژیک آن است.

۲-توانایی دریایی ایران، به دنبال یک استراتژی ممانعت قوی در برابر دشمنان است.

۳-تهران به عملیات سایبری، بعنوان وسیله ای برای جمع آوری اطلاعات و انتقام از تهدیدات دشمنان، نگاه می کند.

هر جنگی که آمریکا تحت فشار اسرائیل و دولتهای کوچک خلیج فارس به راه اندازد، قطعا مانند طوفان صحرا، که توسط بوش برای تخریب عراق و افغانستان شعله ور شد، نخواهد بود. آمریکا در مقابله با روسیه، چین و ایران، به دنبال فرصتی است که در رابطه با چین، آن را از دست رفته می داند. از سوی دیگر، ایالات متحده اطمینان دارد تا زمانی که روسیه در ائتلاف استراتژیک با چین و ایران است، واشنگتن به تنهایی نمی تواند وارد یک جنگ سرد یا گرم شود.

فرید زکریا پژوهشگر آمریکایی می گوید: دولت ترامپ سیاستهای یک جانبه خود را افزایش داده است، همین مساله موجب از بین رفتن استقرار در جهان می شود. این در حالی است که عربستان که خود نماد مخالفت با دموکراسی است، ایران را متهم به شعله ور کردن نزاع های طایفه ای می کند!

در این میان، در صورت وقوع جنگ، ایران از قدرت نظامی برخوردار است که در سطحی عالی از آمادگی و تنوع ابزارآلات جنگی قرار دارد. در این باره، ایگور سوبوتین می نویسد: در ایالات متحده مسئولان نگرانند که ایران به توانایی های جدیدی در زمینه دفاعی، دست یابد؛ چرا که ممنوعیت واردات سلاح، که شورای امنیت علیه تهران اعمال کرده، در اکتبر ۲۰۲۰ به پایان می رسد و از آن پس، ایران تلاش می کند سلاح های پیشرفته روسیه و چین را خریداری کند.

البته در این بین، روسیه و چین در هر صورت مخالف هر جنگی هستند که طرفهایی نظیر دولتهای کوچک حاشیه خلیج فارس و اسرائیل قصد آغاز آن را دارند؛ به این دلیل که چنین جنگی می تواند منطقه را به ویرانی و خرابی های قرون وسطا بازگرداند. درست است که روسیه از داعیان جنگ نیست؛ اما مرزهای این کشور می تواند در معرض آن قرار بگیرد. روسیه دیگر آن شوروی قدرتمند سابق نیست؛ اما در هیبت یک بازیگر مستقل و مهم، به عرصه جهانی بازگشته است و در سالهای آتی، در مناطق مختلف جهان نقش های کلیدی ایفا خواهد کرد.