به گزارش برترین خبر ، طی چند سال گذشته احداث ساختمانهای بلند مرتبه در مازندران به ویژه در غرب استان رواج پیدا کرده است به طوری که آتش نشانان در مواقع وقوع حوادثی نظیر آتش سوزی در این بناهای بلندمرتبه با مشکلات متعددی برای اطفای حریق مواجه بودند و خریداری یک دستگاه بالابر هیدرولیک از دغدغه های مسئولان شهرداری و آتش نشانی در این شهر گردشگرپذیر بوده است.

شهردار نوشهر روز سه شنبه در این باره گفت: موضوع خرید یک دستگاه بالابر هیدرولیک بیش از یک دهه در این شهر مطرح بوده منتها به خاطر هزینه بالا امکان خریداری آن برای شهرداری این شهر ممکن نبود تا اینکه در جریان سفر مقام معظم رهبری در مهر ماه سال ۱۳۹۷ به بهانه شرکت در آئین سردوشی مشترک افسران نیروی دریایی در دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره ) این موضوع مطرح شد.

علی امانی افزود: با گذر زمان در نهایت در ماه های پایانی همان سال، رهبری با پرداخت حدود ۳۰ میلیاردریال بابت خریداری این تجهیزات موافقت کرد و ضمن تخصیص این میزان اعتبار به همراه ۲۵ میلیارد ریال دیگر از منابع داخلی شهرداری جمعا ۵۵ میلیارد ریال برای خرید آن پیش بینی شد.

وی اظهارداشت: در پی قراردادی که سال پیش با شرکت راهدار صنعت ماشین یا به عبارتی نماینده انحصاری یک شرکت اتریشی در ایران منعقد شد در نهایت این بالابر آماده و در اختیار شهرداری نوشهر قرار گرفت.

شهردار نوشهر گفت: این دستگاه قابلیت پوشش اطفای حریق تا ارتفاع ۳۲ متری از ساختمان های بلندمرتبه را دارد،ضمن اینکه با استفاده از این بالابر علاوه بر نجات مصدومان طبقات بالادست، با استفاده از سیستم آب پاشی اتوماتیک این دستگاه آتش سوزی در ساختمانهای بلند مرتبه را می توان خاموش کرد.

به گفته این مقام مسئول، دبی خروجی آب این سیستم ۲ هزار لیتر در هر دقیقه است و یکی از کاربردهای این دستگاه مه پاشی در نقاط مختلف آتش سوزی است که به راحتی می توان آنها را خاموش کرد.

امانی ابراز امیدواری کرد با استفاده از این دستگاه در مواقع بروز حوادث غیر مترقبه نظیر آتش سوزی در ساختمان های بلندمرتبه از این پس شاهد کاهش میزان خسارت های مالی و جانی در این شهر گردشگرپذیر غرب مازندران باشیم.

هم اکنون ایستگاه آتش نشانی شهرداری نوشهر از یک بالابر هیدرولیگ، پنج خودروی اطفای حریق و یک دستگاه خودرو برای امداد جاده ای برخوردار است.

از جمعیت ۱۳۰ هزار نفری شهر گردشگرپذیر نوشهر واقع در غرب مازندران دستکم ۵۰ هزار نفر در شهر سکونت دارند./ irna